هوشمندسازی

آشنایی با امکانات و مزایا خانه هوشمند

خانه ی هوشمند
130بازدید

ما در دنیای جدیدی زندگی می کنیم که تکنولوژی جایگاهی ثابت و دائمی در آن دارد. در این دنیای جدید هر روز با اصطلاحات و کلمات جدید هم روبرو می شویم. میان این کلمات و اصطلاحات احتمالا نام خانه هوشمند به گوشتان خورده است .با شنیدن خانه هوشمند اولین چیزی که به ذهنتان می رسد چیست؟ شاید تصویرِ گنگی از ترکیب تلفن هوشمند و خانه ی هوشمند را تصور کنید شاید هم هیچ ایده ای از آن در ذهنتان نداشته باشید. شاید هم شما یکی از آن حوره های تکنولوژی باشید که همه چیز را در این مورد می دانند. با وجود همه این شایدها بد نیست کمی بیشتر درباره خانه یا ساختمان هوشمند بدانیم.

معرفی خانه هوشمند:

تقریبا همه ما به نوعی از هوشمند سازی در فعالیت های روزمره استفاده می کنیم درهای اتوماتیک پارکینگ ها، ساعت های زنگ دار، تایمر اجاق گاز، ریموت کنترل ها و … . اما وقتی صحبت از خانه هوشمند می کنیم منظورمان چیزی بیشتر از این هاست.


برای مطالعه بیشتر: امنیت ساختمان با تجهیزات هوشمند


یک خانه هوشمند به زبان ساده، خانه یا ساختمان مدرنی است که همه اجزا و لوازم برقی آن به وسیله یک سیستم مرکزی یکپارچه شده و به خوبی با هم کار می کنند. در خانه هوشمند شما به راحتی می توانید همه چیزِ خانه را از هرکجایی که هستید حتی اگر آن سر دنیا باشید به راحتی کنترل کنید. می توانید برای بخش های مختلف خانه برنامه های از پیش تعیین شده داشته باشید یا در زمان هایی که خانه نیستید بر بخش های مختلف خانه نظارت کنید. هوشمند سازی ساختمان به معنای واقعی مجموعه ای هوشمند است که علاوه بر کنترل پذیر بودن می تواند تا حدی با عادت های شما هم مطابقت پیدا کند. حالا این مجموعه هوشمند چطور کار می کند؟

خانه ی هوشمند

بخش های مختلف خانه هوشمند:

برای اینکه خانه هوشمند به خوبی کار کند بخش های مختلفی کنار هم قرار می گیرند و مجموعه ای هوشمند را ایجاد می کنند. این بخش ها با هم مرتبط هستند و به خوبی با هم کار می کنند تا خانه هوشمند هم به خوبی کار کند.

قسمت های مختلف خانه هوشمند عبارتند از:

کنترل کننده مرکزی

کنترل کننده های مرکزی، در واقع قلب سیستم هوشمند هستند. همه اجزای خانه هوشمند از طریق کنترل کننده ی مرکزی با هم در ارتباطند و همه فرمان ها به واسطه کنترل کننده مرکزی برای اجزای مختلف خانه ارسال می شود. این دستگاه مرکزی مثل بازیکن خط حمله خانه هوشمند است. اطلاعات را از دستگاه های موجود در خانه دریافت کرده و همه چیز را در خانه کنترل می کند.

کنترلر مرکزی خانه هوشمند Control


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز راجع به اینترنت اشیا در پزشکی


برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد. پروتکل ارتباطی در واقع مسیری استاندارد و قابل قبول برای همه بخش های سیستم است تا بتواند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. این مسیرهای ارتباطی هم بی سیم هستند و هم با سیم.

پروتکل های خانه هوشمند Control4

رابط های کاربری

رابط های کاربری خانه هوشمند درواقع ابزارهایی هستند که کاربران خانه هوشمند به کمک آن ها می توانند با خانه ارتباط برقرار کنند. این ابزارها از ریموت کنترل هوشمندی که جایگزین همه ریموت های خانه می شود تا کلید های هوشمند، صفحه های لمسی و یا همین تلفن همراه و تبلتی که همه از آن ها استفاده می کنند را در بر می گیرد.. به کمک این ابزارها شما به سادگی می توانید به خانه هوشمند فرمان بدهید یا برنامه ریزی های ساده تر را خودتان در آن ها اعمال کنید.

واسط کاربری خانه هوشمند Control4

سنسورها ابزارهایی هستند که می توانند از وضعیت های مختلف خانه نور، دما، رطوبت یا وجود دود گزارش تهیه کنند و با ارسال این گزارش ها برای کنترل کننده مرکزی به کمک پروتکل های ارتباطی امکان اعمال سناریو های از پیش برنامه ریزی شده را فراهم می کنند. مثلا با افزایش دما تا اندازه ای مشخص سیستم سرمایش خود بخود روشن می شود.

کنترل مرکزی

سنسور هوشمند

عملگرها

عملگرها یکی از اجزای سیستم های خانه ی هوشمند هستند که وظیفه آن ها به عنوان مثال باز کردن درب پارکینگ و یا حرکت موتورهای پرده برقی و روشن کردن پمپ تصفیه استخر می باشد. به زبان ساده ، عملگرها یک “حرکت دهنده” هستند و فرمان های صادر شده رو اجرا می کنند. عملگر نیاز به سیگنال کنترل و منبع انرژی دارد.

عملگرها در سیستم خانه ی هوشمند شامل رله ها، دیمرها، فرمان های برنامه نویسی هستند که با کمک ترموستات، شیربرقی، موتور پرده برقی، بُرد الکترونیکی سیستم های سرمایش – گرمایش، سیستم های صوتی و تصویری ، قفل های بی سیم و… می توانند دستورات صادر شده از مغز خانه هوشمند را اجرا کنند.


درباره ی جیک و پوک اینترنت اشیا یا IOT چه می دانید؟


خانه هوشمند چیست؟

چرا خانه هوشمند:

زندگی در دنیای امروز بسیار متفاوت است. پس منطقی است که راه حل های ما هم در این دنیای مدرن، متفاوت باشد. خانه هوشمند مزیت های زیادی برای ساکنانش دارد .

مهمترین این مزیت ها را می تواند در ۴ دسته اصلی جای داد:

 • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
 • تأمین ایمنی و امنیت بیشتر
 • بهینه سازی مصرف انرژی و زمان
 • کنترلی شدن تجهیزات و لوکس کردن قابلیت ها

خانه هوشمند Control4 چه قسمت هایی از یک خانه را هوشمند می کند؟

سرمایش و گرمایش

هنر خانه هوشمند Control4، استفاده از تجهیزات سرمایش – گرمایش موجود مثل اسپیلیت ، فن کوئل، برخی شومینه های هوشمند و سیستم های گرمایش از کف و یکپارچه سازی آن با سیستم خانه هوشمند است. کسانی که در شهر دیگر ویلا یا خانه ای دارند که برای مدت طولانی از سال در آن حضور ندارند، اصلی ترین طرفداران این بخش از خانه هوشمند هستند.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: اینترنت اشیا چیست و چه کاربردهایی دارد؟


سرمایش و گرمایش هوشمند

امنیت
در خانه هوشمند Control4 همه چیز یکپارچه است. شما می توانید به کمک رابط های کاربری خانه هوشمند بخش های امنیتی یعنی دزدگیر، سنسورهای دما، نور و حرکتی را هم کنترل کنید، تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی را ببینید و از سناریوهای ساده امنیتی برای کارایی بیشتر و خیال آسوده تر استفاده کنید.

امنیت خانه ی هوشمند

سیستم امنیتی خانه ی هوشمند:

تلویزیون و سینمای خانگی

در خانه هوشمند پخش فیلم و سینمای خانگی بخش مهمی است. سیستم خانه ی هوشمند تمام تجهیزات پخش فیلم و سینمای خانگی را با هم یکپارچه می کند. یکی از مهم ترین فایده های این یکپارچگی این است که دیگر نیازی به ریموت های مختلف برای دستگاه های مختلفی مثل تلویزیون، دی وی دی پلیر و ماهواره نیست و همه دستگاه ها با ریموت خانه هوشمند کنترل می شوند.

تلویزیون و سینمای خانگی Control4

کنترل و پخش موسیقی
پخش موسیقی از موبایل، پخش موسیقی از هارد تحت شبکه، دسته بندی آهنگ ها ، پخش همزمان موسیقی های متفاوت در چندین اتاق، رادیوهای اینترنتی و سرویس های پخش موسیقی رایگان بخشی از امکانات خانه هوشمند در زمینه موسیقی است.

موسیقی هوشمند


این مقاله شاید جالب باشد: محبوب ترین شبکه های اجتماعی در جهان


سایر بخش ها

علاوه بر بخش هایی که در بالا توضیح دادیم، خانه هوشمند می تواند سایر تجهیزات الکترونیکی خانه را هم یکپارچه کرده و کنترل آن ها را از طریق سیستم هوشمند ممکن سازد. این بخش ها شامل پرده های برقی و جک های برقی (مثل درهای پارکینگ، درهای ورود و خروج، سایبان ها، سقف های متحرک)، آبیاری باغچه، کنترل استخر و جکوزی و … هستند.

چرا خانه هوشمند Control4 ؟

گذشته از مزیت هایی که یک خانه ی هوشمند به صورت عام دارد، خانه هوشمند Control4 به عنوان بهترین خانه هوشمند دنیا در پنج سال اخیر، ویژگی هایی دارد.

سایر برندهای هوشمندسازی دنیا هنوز به آن دست نیافته اند:

 • ایمنی بالا
 • لوکس بودن
 • کیفیت بالای محصولات
 • سهولت نصب و راه اندازی
 • قابلیت ارتقاء به مرور زمان
 • کنترل همه تجهیزات خارج از منزل
 • استفاده ساده برای کودکان و سالمندان
 • تغییر بسیار کم در تابلو برق در هنگام سیم کشی
 • سبد گسترده محصولات
 • هزینه کم به نسبت امکانات و ارزش افزوده ای که به خانه اضافه می شود
 • امکان اجرا در پروژه های ساخته شده
 • تنوع بی نظیر واسطه های کاربری
 • امکان کاهش هزینه ها با ایجاد تغییرات کمی در سیم کشی سنتی خانه و اضافه کردن کابل شبکه
 • امکان داشتن سیستم سنتی و هوشمند در کنار هم
 • محیط کاربری بسیار ساده و قابل فهم
هوشمند

خانه ی هوشمند Control4 چطور کار می کند؟

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که دوستتان یا همسر مهربانتان یک اتفاق را برایتان همانطور رقم بزند که می خواستید؟! مثلا اینکه بگویید.
همسرم می داند که من چه آهنگی را دوست دارم. یا همسرم روز و ساعت پخش برنامه ی محبوبم را به خاطر دارد. یا اینکه وقتی میخواهم فوتبال تماشا کنم، همسرم چراغ های پر نور اتاق نشیمن را خاموش می کند تا هیجان بازی بالاتر برود، همانطوری که من دوست دارم.


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: فناوری اطلاعات یا IT چیست ؟


چرا خانه ی هوشمند:

 • سناریوهای مسافرت (برنامه ریزیِ آبیاری باغچه و اعلام هرگونه تغییر به صاحبخانه توسط ایمیل و اس ام اس)
 • سناریو ورود کودکان در زمانی که والدین در منزل نیستند! (خاموش شدن هارد و سینمای خانگی و کنسول بازی! فعال شدن سیستم های سرمایش-گرمایش، قفل شدن در پارکینگ و بسته شدن شیرهای گاز و…)
 • سناریوی سینمای خانگی و تغییر صدا و نور هماهنگ با نوع فیلم یا برنامه.
 • سناریوهای نامحدود برای روشنایی ها. از روشن شدن آنها در زمان غروب تا سناریو شام و مهمانی و تولد و …
 • خانه از حضور شما با خبر می شود و ورود شما را خوشامد می گوید! خانه هوشمند شما می فهمد چه کسی از در وارد شده و بین میهمان و فرزند شما فرق قائل شود!

شما وارد دنیای جدیدی می شوید و سبک دیگری از زندگی را آغاز خواهید کرد. خانه هوشمند یک خانه زنده است که خیالتان را از همه چیز راحت می کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خانه ی هوشمند آشنا شدید.همچنین از امکانات و مزایای آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پاسخ دهید