اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر و برق

IOT
126بازدید

همانطور که می دانید ، امروزه در محافل علمی دنیا ، صحبت های فراوانی از اینترنت اشیا در زمینه های مختلف می شود . اینترنت اشیا یا IOT را می توان شتاب دهنده سرعت پیشرفت تکنولوژی و تغییر دهنده سبک زندگی انسان در قرن ۲۱ دانست . همانند کامپیوترها که با ورود به زمینه های گوناگون ، تحولی عظیم ایجاد کردند ، اینترنت اشیا نیز می تواند تا حد بسیار زیادی صنایع مختلف را دست خوش تغییر کند .امروز می خواهیم کاربردIOT یا اینترنت اشیا را در رشته های کامپیوتر و برق بررسی کنیم . بدون شک کامپیوتر و برق ، دو صنعت بسیار مهم در دنیا می باشند . تقریبا میتوان گفت ۹۰ درصد کارهای روزمره به این دو بستگی دارد . و شما کمتر می توانید موضوعی را پیدا کنید که این دو در آن حضور نداشته باشند .

اینترنت اشیا – iot چیست؟

معنی iot چیست؟اینترنت اشیا یعنی اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت.IoT روش تعامل تمام کسب و کارها، دولت ها و مصرف کنندگان را با دنیای فیزیکی تغییر خواهد داد.

اینترنت اشیا چگونه کار می کند؟

اینترنت اشیا دقیقا می‌داند کدام اطلاعات مفید هستند و کدام اطلاعات را با خیال راحت می‌تواند کنار گذارد. این اطلاعات برای تشخیص الگوها، ارایه توصیه و تشخیص مشکلات احتمالی قبل از وقوع استفاده می‌شوند. نتیجه این است که می‌توانیم تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیریم.


برای مطالعه بیشتر: اینترنت اشیا چیست و چه کاربردهایی دارد؟


کاربرد IOT در رشته برق:

برق ، قطعا جزو اصلی ترین نیاز های زندگی انسان است . به همین نیروهای برق در کشور باید سعی کنند آن را به بهترین نحو ممکن به دست مصرف کننده خانگی و صنعتی برسانند . اینترنت اشیا میتواند از راه های مختلف به کمک نیروگاه های برق بیاید و آن ها را در این امر یاری می کند .

مدیریت بار مصرفی

به وسیله iot میتوان مصرف مشترکین پرمصرف را سنجید و کنترل کرد . در سال های اخیر نیز این امر در کشور ما اجرایی شده است و طبق گفته سازمان تولید انرژی ، برق مشترکین پرمصرف به طور خودکار قطع خواهد شد .

IOT در آنالیز ساعت پیک مصرف

از دیگر اقداماتی که به کمک اینترنت اشیا در صنعت برق می توان انجام داد ، کمک به شناسانی ساعات افزایش مصرف انرژی ، موقغیت جغرافیایی افزایش مصرف و دیگر پارامتر هایی کرد که همگی باعث افزایش دید مسئولان برای تصمیم گیری و انجام اقدامات لازم برای خدمت رسانی بهتر به مشترکین است .


شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: جیک و پوک اینترنت اشیا یا IOT


IOT در مدیریت هوشمند

احتمالا پنل های خورشیدی کنار چراغ های شهر را دیده اید . با کمک iot میتوان از انرژی خورشیدی بهره مند شد . همچنین به وسیله سنسور های سنجش نور که اینترنت اشیا در اختیار ما قرار می دهد می توانیم بهترین زمان خاموشی و روشنایی لامپ های سطح شهر را بسنجیم و در راستای شهری هوشمند تر قدم برداریم .

کاهش خاموشی

به وسیله iot میتوان کنترل بهتری بر روی شبکه توزیع داشت و از ایرادات و اشکالات موجود در خط توزیع به سرعت با خبر شد . این موضوع سبب می شود تا از خاموشی کمتری برخوردار باشیم . در کشور های پیشرفته ای مانند آلمان ، آمریکا و دوبی ، متوسط زمان خاموشی کمتر از یک دقیقه در سال است .

IOT

کاربردIOT یا اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر:

پس از بررسی کاربرد های iot در رشته برق ، حال نوبت آن است که بدانیم در رشته کامپیوتر این امر به چه صورت است . همانطور که میدانید بدون کامپیوتر و هوش مصنوعی حتی چند دقیقه هم زندگی امکان پذیر نیست . استفاده از پیام رسان های اجتماعی ، خدمات کارت به کارت و … همگی از زیر رشته های کامپیوتر هستند . اما اینترنت اشیا چه طور به کمک خدمات اینترنتی و کامپیوتری خواهد آمد ؟! چگونه میتوان به کمک iot رشته کامپیوتر را متحول کرد ؟!


بیشتر بخوانید ،بیشتر بدانید: همه چیز راجع به اینترنت اشیا در پزشکی


یادگیری ماشین و ربات های انسان نما

یادگیری ماشین یا همان Machine Learning از جمله مباحث مهم و به اصطاح Bold این روز هاست .برای مثال چندی پیش در یک کنفرانس تکنولوژی ، ربات انسان نمای “سوفیا” ، جمله “میخواهم انسان ها را نابود کنم !” را بر زبان آورد.

بدون آنکه سازندگان آن ، این جمله را به وی آموزش داده باشند ! جدا از بحث خطرناک بودن و یا نبودن پیشرفت هوش مصنوعی ، به وسیله اینترنت اشیا و سنسور های درک محیط آن میتوان توانایی یادگیری خودجوش را به ربات ها و و سیستم ها داد . به طوری که بدون نیاز به دخالت انسان ، ماشین ها موارد جدیدی را آموزش بینند . در مثال ربات سوفیا ، قطعا به وسیله سنسور های شنوایی و بینایی ، این ربات این جمله را استنتاج کرده و به زبان آورده است .

صرفه جویی در هزینه ها


درباره ی آشنایی با امکانات و مزایا خانه هوشمند چه می دانید؟


به کمک ترکیب کامپیوتر و اینترنت اشیا میتوان دیتاهای ارزشمندی جمع آوردی کرد و با آنالیز آن ها درک بهتری از خواسته ها و نیاز های مردم داشته باشیم . این امر سبب می شود تا هزینه های اضافی تا حد زیادی کاهش یابد و به صورت بهتری بتوانیم نیاز های افراد و واحد های مختلف را برآورده کنیم . برای مثال ساعت اپل با ثبت آماری از رفتار های گوناگون افراد در ساعات مختلف و مکان های متعدد ، عادت های روزمره افراد را در اختیار ایده پردازان این کمپانی قرار می دهد . و آن ها در تولید وسایل بهتر یاری می کند .

IOT در کامپیوتر

امنیت اینترنت اشیا چیست؟

امنیت نرم افزارها و سخت افزارها باید تامین شود تا وسایل IoT بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. بدون امنیت، هر وسیله‌ای ممکن است هک شود و کنترل آن به دست هکر بیفتد و یا اطلاعات دیجیتالی کاربر دزدیده شود. این نمونه‌ای از نتیجه امنیت ضعیف در اینترنت اشیا است.

برای تامین امنیت اینترنت اشیا باید به موارد زیر توجه کرد:

  • رعایت استانداردهای ساخت
  • مدیریت و آپدیت
  • مقاومت فیزیکی
  • دانش و آگاهی کاربر

این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی


خلاصه مطلب درباره ی IOT یا اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر و برق:

استفاده از اینترنت اشیا به کمک کامپیوتر ها و برق میتواند تاحد بسیاری در زندگی ما تحول ایجاد کند . امید است با پیشرفت علم iot در کشور عزیزمان ، تجربه زندگی در شهر های هوشمند و رویایی را داشته باشیم . چنانچه شما نیز اطلاعاتی ارزشمند در این زمینه دارید ، با ثبت آن در بخش نظرات ما را در رسیدن به این هدف یاری کنید .

سخن پایانی

شما در این مقاله با اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر و برق آشنا شدید.همچنین از کاربرد و مزیت آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پاسخ دهید