هوشمندسازی

کتاب الکترونیک چیست؟ تاریخچه و راهنمای کامل استفاده از کتاب الکترونیک

کتاب الکترونیک
48بازدید


در حالی که کتاب الکترونیک یا کتاب‌ خواندن از طریق تبلت، رایانه‌های لوحی و تلفن‌های هوشمند بخش مهمی از زندگی میلیون‌ها نفر است، هنوز هم میلیون‌ها نفر دیگر هستند که هرگز به فکر بارگیری کتاب‌ الکترونیک نیستند. با وجود محبوبیت روزافزون کتاب‌ الکترونیک، هنوز هم چندین باور غلط درمورد کتاب‌های الکترونیک در سراسر جهان وجود دارد.

کتاب الکترونیک چیست؟

حتما فکر می‌کنید که پاسخ‌ دادن به سؤال کتاب الکترونیک چیست باید ساده باشد. در نگاه اول می‌توان گفت که کتاب الکترونیک کتابی است که روی دستگاه الکترونیکی خوانده می‌شود؛ دستگاه‌هایی مانند صفحه رایانه، تبلت، تلفن هوشمند یا کتابخوان‌های الکترونیکی.

اما این توصیف تا حدودی مبهم و گسترده است، بنابراین بهتر است دقیق‌تر به این سؤال بپردازیم و ببینیم که چه تفاوتی بین epub، سند word و فایل PDF وجود دارد. این کتاب‌ها می‌توانند جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان دنیا هم باشند که قبلا نسخه کاغذی آنها منتشر شده است.

کتاب الکترونیک

در حالی که می‌توانید پایان‌ نامه دوست خود یا کتاب دستورالعمل آشپزی همسایه خود را در تلفن هوشمند خود بخوانید؛ تا زمانی که بتوانید متن آنها را تغییر دهید، آنها کتاب الکترونیکی محسوب نمی‌شوند. کتاب‌های الکترونیکی ساخته ‌شده برای توزیع عمومی، در قالبی است که بدون اجازه نویسنده تغییر آن آسان نیست و در حالت ایده‌آل، غیرممکن است. همه برنامه‌های خواندن کتاب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر نوع ویرایش را محدود می‌کنند در حالی که امکان افزودن یادداشت و هایلات جملات را بدون تغییر نسخه اصلی، پشتیبانی می‌کنند.

قالب کتاب‌ الکترونیک چگونه است؟

قالب کتاب‌های الکترونیک، قالب ایده‌آل برای چاپ است که با توجه به اندازه دقیق کاغذ طراحی شده است. از طرف دیگر، این کتاب‌ها در قالبی ایجاد می‌شوند که متناسب با دستگاهی که روی آن کتاب را می‌خوانید، تغییر شکل می‌دهد. کتاب در دستگاه شما هنوز هم فصل و پاراگراف خواهد داشت، اما شکل خطوط اجباری نیستند و همیشه صفحه شما را کاملا پر می‌کنند.

کتاب‌ الکترونیک مزایای زیادی دارند؛ موارد بسیار بیشتری که در فرهنگ لغت‌ها وجود دارد می‌تواند به یادگیری زبان شما کمک کنند، لینک‌های پیوندی امکان پیمایش آسان بین فصل‌ها را فراهم می‌کند و آنها دارای پتانسیل چندرسانه‌ای زیادی هستند.


بیشتر بخوانید ،بیشتر بدانید: محبوب ترین شبکه های اجتماعی در جهان


تاریخچه کتاب‌ الکترونیک چیست؟

ایده «کتابخانه‌ای که در جیب شما جای بگیرد»، در طول قرن گذشته توسط چندین نویسنده تصور شده است. پروژه گوتنبرگ ( Project Gutenberg) در سال ۱۹۷۱ با ایجاد کتا‌ب‌های الکترونیک ایجاد شد.

سپس در سال ۱۹۹۸ اولین دستگاه‌های کتاب‌خوان الکترونیک Rocket Ebook و Softbook ظاهر شدند؛ اما دستیابی به موفقیت تا سال ۲۰۰۷ اتفاق نیفتاد، زمانی که آمازون کتابخانه الکترونیک خود را با نام Kindle راه‌اندازی کرد.

با افت چشمگیر قیمت کتاب‌ها در سال ۲۰۱۰، رقابت بین تولیدکنندگان پیشرو افزایش یافت. در حال حاضر، بیشتر کتاب‌های الکترونیک در ایالات‌متحده و انگلیس به فروش می‌رسند؛ اما سایر بازارها نیز سهم بازار خود را افزایش می‌دهند، چین، آلمان و ژاپن پیشتاز این لیست هستند.

معرفی دستگاه‌های محبوب برای خواندن کتاب‌ الکترونیک:

کتاب‌های الکترونیک را می‌توان از طریق رایانه‌های صفحه نمایش دیجیتال، تبلت‌ها، iPad ها، و تلفن‌های هوشمند خواند. برای اطمینان از قابلیت حمل‌ونقل، شرکت‌های بزرگ‌تر از جمله آمازون و کوبو تمام برنامه‌های پلتفرمی را که می‌توانید هنگام نوشیدن قهوه صبحانه در رایانه شروع به خواندن کنید، تا همان جایی که کتاب خود را متوقف کرده و در گوشی هوشمند خود پایان دهید، ارائه می‌دهند.

قالب کتاب

چند قالب‌ محبوب در eBookها یا کتاب الکترونیک وجود دارد؟

۱. متن ساده (.txt)

قالب متن ساده با پسوند. txt که به‌طور گسترده‌ای پذیرفته‌ شده‌ترین قالب کتاب است، نمی‌تواند کاری جز ارائه متن ساده و قابل‌جابجایی انجام دهد. این قالب، قالبی برنده است.

۲. سند قابل حمل (.Pdf)

اگرچه از نظر فنی Pdf ها قالب الکترونیک نیستند، اما این قالبی است که بیشتر مردم با آن آشنا هستند. این قالب برای چاپ و به‌اشتراک‌گذاری آسان و با طرح ثابت طراحی شده است.

۳. epub

ePub که در حال حاضر در سومین به‌روزرسانی مهم خود است، می‌تواند هر کاری را که قالب Kindle انجام می‌دهد را انجام

دهد. هر دستگاهی می‌تواند ePub ها را اداره کند. همه خوانندگان کتاب الکترونیکی قدیمی، فرمت epub 2 را می‌پذیرند و

بیشتر خوانندگان جدید قالب epub 3 را با قالب‌های طرح تعاملی و ثابت دریافت می‌کنند. قالب Epub 3 نه تنها از تصاویر

و صداها، بلکه حتی از فیلم‌ها نیز تعبیه شده است. کتاب‌های درسی و کتاب‌های تعاملی کودکان معمولا با استفاده از

epub 3 ساخته می‌شوند. Epub 3 همچنین از زبان جهانی پشتیبانی می‌کند و خط‌های غیر انگلیسی مانند عربی و چینی

را بدون زحمت اداره می‌کند.

بارگیری، بازکردن و خواندن کتاب‌ الکترونیک :

اگر کتاب‌خوان الکترونیک ندارید، هنوز هم می‌توانید تجربه خواندن این کتاب‌ها را داشته باشید. برنامه‌های زیادی وجود دارد که به شما امکان خرید، سازماندهی و مهم‌تر از همه خواندن کتاب الکترونیکی را می‌دهد.

خواندن کتاب‌ روی رایانه شخصی یا لپ‌تاپ (ویندوز و مک) چگونه است؟

رایانه‌های جدید با سیستم عامل ویندوز با راه‌حل داخلی برای بازکردن کتاب‌ الکترونیک ارائه می‌شوند و مرورگر Microsoft Edge به‌عنوان پیش فرض برای بازکردن فایل‌های epub تنظیم شده است.

کتاب اندروید

به طور قطع محبوب‌ترین نرم افزار برای باز کردن، خواندن، سازماندهی و تبدیل کتاب‌ها (برای استفاده خصوصی) در لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی، کالیبر (Calibre ) است. به لطف کالیبر کتاب الکترونیک بسیار منظم و بهتر مدیریت می‌شوند و این برنامه در هر سیستم عامل کار می‌کند.

بررسی خواندن کتاب‌ الکترونیک در اندروید:

همه دستگاه‌های Android با ابزار داخلی کتاب‌خوانی Google Play Books ارائه می‌شوند. اگر کتاب‌های الکترونیکی

خود را در قالب epub یا pdf داشته باشید، می توانید از Google Play استفاده کنید. همچنین می‌توانید کتاب الکترونیکی را

از فروشگاه Google Play Books خریداری کنید.درست است که با خریدن کتاب‌های چاپی، از ناشران حمایت می‌کنیم؛

اما خواندن کتاب‌های غیرچاپی نیز از قطع درختان و آلودگی‌های بیشتر دیگر جلوگیری می‌کند. از طرفی زیاد نگاه‌کردن به

کتاب‌ها در دستگاه‌های هوشمند برای چشم نیز خطرناک است. تصمیم با خودتان است؛ بهتر است تمام جوانب خواندن این

کتاب‌ها را بسنجید و بعد تصمیم بگیرید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کتاب الکترونیک آشنا شدیدوهمچنین از تاریخچه و راهنمای کامل آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/d42405https://4hd.ir/bTepJ
https://cutt.ly/TOWgpuVhttps://zi0.ir/PiSx6
https://tinyurl.com/2p93d5fphttps://u.to/47P5Gw

پاسخ دهید