اینترنت

فضای ابری چیست؟

فضای ابری چیست
73بازدید

همه ي ما کم و بيش با فضای ابری آشنايي داريم. البته اکثرا تعريفي که از آن مي دانيم “فضاي ذخيره سازي آنلاين” است. اما به راستي فضای‌ابری چيست؟ اين اصطلاح اين روزها در اطرافمان زياد به کار برده مي شود. بنا براين شايد يک عبارت سرراست و عاميانه به نظر برسد. چه اهميتي دارد که در موردفضای ابری بدانيم؟ دانستنش چه کمکي به ما خواهد کرد

در ابتدا عباراتي پيچيده و تخصصي همانند “فضای ابری هيبريدي” و يا SaaS ممکن است قدري عجيب به نظر برسد. اما جاي نگراني وجود ندارد. زيرا به شما کمک خواهيم کرد تا اين ابهامات و لغات پيچيده را به سادگي درک نماييد. و قول مي دهيم اگر تا انتهاي مطلب با ما همراه باشيد، متوجه گرديد که در واقع اين اصطلاحات و عبارت ها بسيار معاني ساده اي دارند.

نوشته های مرتبط:

شکل گیری فضای ابری

در حالي که فضای ابری بيشتر به يک اصطلاح قرن بيست و يکي شباهت دارد. اما ايده ي اوليه ي آن در دهه ي ۵۰ ميلادي شکل گرفت. کامپيوتر هاي غول پيکر ابتدايي را به خاطر داريد؟ سيستم اصلي و مرکزي برخي از آنها از طريق اتصال هايي مخصوص بين چند کاربر به اشتراک گذاشته مي شد. در اين شيوه ي به اشتراک گذاري، بيشتر پردازش رايانه اي توسط همان سيستم مادر صورت ميگرفت.

فضای ابری

خب اگر سرعت انتقال اطلاعات بين سيستم ها در آن زمان همراه با سرعت پردازش و فضاي در دسترس براي ذخيره سازي را مد نظر بگيريم. متوجه مي شويم که آن فضای ابری با فضای‌ابری کنوني متفاوت بوده است. در واقع نسخه ي بسيار ضعيف و سطح پاييني از رايانش ابري، ذخيره سازي ابري و بقيه ي سرويس هاي ابري کنوني را شامل مي شده است.

در اصل فضای ابری مجموعه اي از کامپيوترهاي به هم متصل است. که طراحي شده اند تا به عنوان يک اکوسيستم واحد فعاليت کنند. فضاهاي ابري ايجاد شده اند تا يک يا چند سرويس مختلف را (اعم از فضاي ذخيره سازي، ارسال و دريافت داده و امکان استفاده از نرم افزارهاي مختلف) عرضه کنند. تا کاربراني مثل ما و شما بتوانند از راه دور از اين سرويس ها استفاده نمايند.

نتیجه شکل گیری فضای ابری

نتيجه اين امر بدين صورت مي گردد که کاربران مجبور نيستند خود فضای ابری يا سرويس هاي مورد استفاده را هر بار روي سيستم (يا سيستم هايشان) نصب کنند.

اما چرا اصطلاح “فضای ابری” انتخاب شد؟ هيچ کس به قطعيت جواب را نمي داند. شايد علت اين باشد که اگر به صورت کلي و يکپارچه به حجم عظيم سيستم هاي به هم متصل بنگريم، آنها را همانند يک ابر مي بينيم. چيزي شبيه به دسته هاي عظيم ملخ ها در هنگام يورش به مزارع، که از دور مانند ابري قهوه اي به نظر مي رسند.

انواع فضاهاي ابري و معاني آنها

فضاهای ابری به طور کلي به ۲ دسته تقسيم مي شوند. استقرار (deployment) و سرويس ها

فضای ابری

اولین مورد فضای ابری، استقرار

استقرار نيز به ۴ گروه تقسيم مي شود:

فضای ابری خصوصي: فضای‌ابری خصوصي طراحي شده تا در يک نهاد يا سازمان خاص مورد استفاده قرار گيرد. اما برخلاف اين تعريف، فضای‌ابری بايد کماکان خارج از سازمان باشد تا واقعا يک فضای ابری ناميده گردد. مديريت اين نوع فضای‌ابری مي تواند از داخل سازمان صورت گيرد. يا مي تواند به يک مرکز متخصص امر سپرده شود.

فضای ابری همگاني: درهاي فضاهاي ابري همگاني به روي همه باز است. از لحاظ ساختاري تنها تفاوت اين نوع فضای‌ابری با مدل قبلي در اين است که تنها افراد معيني به فضای ابری خصوصي دسترسي دارند، اما فضای‌ابری عمومي در اختيار همه است. دراپ باکس يک مثال خوب در اين رابطه محسوب مي گردد.

فضای ابری هيبريدي: وقتي يک تامين کننده ي فضای‌ابری، ترکيبي از نوع خصوصي و همگاني آن را در اختيار کاربران قرار مي دهد، به آن فضای ابری هيبريدي مي گويند. اين اتفاق زماني مي افتد که مثلا ۲ فضای‌ابری جدا قرار است اطلاعاتي را با هم به اشتراک بگذارند. يا زماني که يک شرکت رشد پيدا کرده و شروع به گسترش خدماتش و ارائه ي سرويس هاي بيشتر مي کند.

فضای ابری اجتماعي: وقتي يک فضای‌ابری خصوصي در ميان نهادها و سازمان هاي مختلفي به اشتراک گذاشته مي شود، به آن فضای‌ابری اجتماعي مي گويند. يا از نگاهي ديگر، فضای ابری اجتماعي، يک فضای‌ابری همگاني است. که دراختيار بخش محدودي از سازمان ها و شرکت ها قرار مي گيرد.

دومین مورد فضای ابری، سرویس ها

فضای‌ابری

دسته ي سرويس ها هم به ۳ زير مجموعه تقسيم مي گردد:

خدمات پايه اي (Infrastructure-as-a-Service : IaaS) : وقتي خدماتي که ارائه مي شود شامل پردازش ابري، پهناي باند شبکه اي يا سيستم هاي همتراز باشد، به آن سرويس خدمات پايه اي مي گويند. يکي از مثال هاي اين مورد سرويس خدمات اينترنتي آمازون (Amazon’s web services) است.

خدمات زمينه سازي (Platform-as-a-Service : PaaS) : وقتي فضای ابری خدماتي را ارائه مي کند تا کاربران بتوانند در آن به توسعه ي نرم افزار بپردازند، به آن سرويس خدمات زمينه سازي مي گويند. اين سرويس زماني کاربرد دارد که کاربران بخواهند بدون نياز به تهيه ي سخت افزار و نرم افزار مورد نياز، به توسعه ي نرم افزاري خاص بپردازند. يک مثال از اين مورد force.com است.

خدمات نرم افزاري (Software-as-a-Service : SaaS) : معمول ترين نوع خدمات در اين دسته، استفاده از برنامه ها و نرم افزارهايي است که بر روي فضای ابری قرار دارند. پرطرفدار ترين خدمات نرم افزاري در اين زمينه جيميل، Basecamp و نت فليکس هستند.

آينده‌ی رايانش ابری

اگر کمي به خدماتي که فضای ابری ارائه مي کند فکر نماييد. متوجه مي شويد که در سال هاي پيش رو به طرز اعجاب آوري به اين نوع سرويس ها وابسته خواهيم شد.

آینده فضای ابری

نرم افزارهاي موبايل اطلاعات خود را در فضای‌ابری ذخيره سازي خواهند کرد. اين فضا مي تواند متعلق به خدماتي مانند dropbox باشد يا google drive. سرويس هاي پايه اي فضای ابری به نام هاي بزرگي همانند آمازون و يوتيوب اجازه خواهند داد تا اطلاعات مورد نياز را هر چه سريع تر به دست کاربران برسانند. بدون فضای‌ابری، نصف نرم افزار هايي را که الان در اختيارمان است نداشتيم.

اما از اين ها مهم تر، آينده‌ي فضای ابری به چه شکل خواهد بود؟

اولين مورد ريسک هاي امنيتي است. ذخيره سازي ابري به کاربران اين امکان را مي دهد تا به اطلاعاتشان در هر زمان و مکاني دسترسي داشته باشند. حتي اگر در هنگام کار با آن ها سيستم شان به هم بريزد و يا خراب شود. جنبه ي منفي اين قضيه در اينجاست که ارائه کننده هاي خدمات فضای ابری تا چه حد مي توانند اطلاعات شما را با امنيت کامل ذخيره سازي کنند؟ همينطور که به پيش مي رويم، تکنولوژي فضای‌ابری بايد به مرحله ي خوبي از امنيت برسد تا کاربران بيشتري را مجاب کند که به آن روي بياورند.

نرم افزارهاي اينترنتي بيشتري را تجربه خواهيم کرد و اين قضيه از خيلي وقت پيش شروع شده است. شرکت ها در حال حرکت به سمتي هستند که نرم افزارهايشان فقط از طريق اينترنت قابل استفاده باشد. هر چه جلوتر مي رويم نرم افزارهاي بيشتري بر پايه SaaS ارائه خواهند شد.

جمع بندی

و در نهايت مي رسيم به اينترنت اشياء، اين بخش بيشتر با عنوان مه شناخته مي شود تا ابر. اينترنت اشياء آينده ي بسيار محتمل و نزديکي است. دنيايي را تصور کنيد که در آن همه ي ابزارهاي الکترونيکي بوسيله ي يک شبکه ي بسيار عظيم به هم متصل هستند. در آن جهان بجاي اين که اطلاعات به يک فضای ابری وارد و خارج شوند، به صورت مستقيم تري به اشتراک گذاشته مي شوند. این مطلب را به اشتراک بگذارید.

https://bit.ly/33xrLdHhttp://iwo.ir/i559l
https://1ea.ir/xhjympGghttps://cutt.ly/MY24aRX
https://tinyurl.com/yypnheenhttps://1da.ir/Yxwf

پاسخ دهید