شنبه , 30 تیر 1403
هوشمندسازی مدارس

هوشمند سازی مدارس و ۷ نکته‌ی مهم که باید در مورد آن بدانید

هوشمند سازی مدارس، امروزه به یکی از بحث‌های داغ در بسیاری از کشورها تبدیل شده، اگر این امکان برای مدرسه‌ها فراهم باشد که فرایند آموزش و تحصیل را به کمک تجهیزات هوشمند به دانش‌آموزان خود ارائه دهند، نه‌تنها یک قدم مهم برای بهبود فرایند آموزش برداشته‌اند، بلکه فرایند مدیریت هوشمند مدارس نیز مبتنی بر تکنولوژی انجام می‌شود و این یعنی صرفه‌جویی بسیار زیاد در هزینه‌های پنهان مدرسه؛ در این مقاله از همکلاسی قصد داریم کمی بیشتر با فرایند هوشمند سازی مدارس و مزایای آن آشنا شویم.

تعریف هوشمند سازی مدارس چیست؟

قبل از هر چیز بد نیست کمی بیشتر با مفهوم هوشمند سازی مدارس آشنا شویم و ببینیم چه تفاوتی با یک مدرسه‌ی معمولی دارند؛ مفهوم مدرسه هوشمند و به طور کلی هوشمند سازی مدارس، برای نخستین بار توسط دیوید پرکینز از دانشگاه هاروارد مطرح شد و بعدها در کشورهای توسعه‌یافته نیز مورد استقبال قرار گرفت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سازمان خلاق و تاثیر نقش مدیریت  رابخوانید.

هوشمند سازی مدارس

مهم‌ترین ویژگی‌های مدرسه هوشمند چیست؟

یک مدرسه هوشمند واقعی، در ظاهر توسط یک یا چند کامپیوتر مدیریت می‌شود، اما اگر کمی دقیق‌تر این مفهوم را بررسی کنیم، به سبک نوینی در مدیریت خواهیم رسید؛ یک مدرسه هوشمند باید این امکان را برای اعضا (کادر اداری، آموزگاران، والدین و دانش‌آموزان) فراهم کند که در هر ساعتی از شبانه روز امکان استفاده از مدرسه‌ی خود را داشته باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتباط مغز و کامپیوتر نیورالینک را بخوانید.

۱. سبک‌های رفتاری هنگام هوشمند سازی مدارس

برخلاف عاداتی که در مدارس عادی داشتیم، یک مدرسه هوشمند حتی در سبک رفتار افراد نیز تفاوت ایجاد می‌کند، به عنوان مثال حضور و غیاب مدرسه به شکل الکترونیک و توسط اثر انگشت یا کارت‌های هوشمند انجام می‌شود، دیگر احتیاجی نیست که معلم یا معاونین زمان زیادی از وقت خود را صرف حضور و غیاب بچه‌ها کنند، بلکه تمام این فرایند به شکل کاملا خودکار انجام می‌شود.جالب‌تر از همه اینکه وضعیت تردد یا غیبت دانش‌آموزان بلافاصله در سیستم مدیریت مدرسه هوشمند ثبت و اطلاع‌رسانی آن نیز به شکل اتوماتیک برای والدین ارسال می‌شود، در حقیقت هوشمند سازی مدارس نه تنها فرایندها را دقیق‌تر می‌کند، مدیریت یک مدرسه و ارتباط افراد را هم ساده‌تر می‌کند.

نورالینک چیست؟تراشه های ارتباط مغز و کامپیوتر نیورالینک Neuralink ایلان ماسک چیست؟

۲. نحوه‌ی ارتباط اعضا در یک مدرسه هوشمند

والدین می‌توانند بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری به مدرسه، با کارکنان یا معلمین در ارتباط بوده و از وضعیت درسی یا انضباطی فرزندان خود مطلع شوند؛ به خصوص این روزها که همه‌ی ما درگیر زندگی‌های پرمشلغه‌ی شهری شده‌ایم،

نحوه‌ی ارتباط اعضا

امکان ارتباط آنلاین بین اعضای مدرسه و هوشمند سازی مدارس می‌تواند یک مزیت جذاب هم برای والدین و هم برای مدارس باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS رابخوانید.

۳. تعامل بیشتر دانش‌آموزان با درس و محیط مدرسه

چه بخواهیم چه نخواهیم، نسل جدید در استفاده از تکنولوژی حرفه‌ای‌تر از ما عمل می‌کنند و به سادگی می‌توانند نیازهای خود را با یک تلفن هوشمند برطرف کنند، بنابراین تحصیل در یک مدرسه‌ی هوشمند نیز می‌تواند به اندازه‌ی کافی برای آن‌ها جذاب و سرگرم‌کننده باشد، در این حالت دانش‌آموزان نه‌تنها به تحصیل می‌پردازند. بلکه دوران مدرسه را به آن شکلی که برایشان جذاب‌تر است می‌گذرانند؛ امروزه به لطف هوشمند سازی مدارس، آموزش‌های تعاملی بیشتر از قبل مورد توجه قرار قرار گرفته.

آموزش تعاملی چیست؟

آموزش تعاملی (Interactive Training) نوعی از شیوه‌ی یادگیری است که در آن، فراگیران به شکل مستقیم با فضای تدریس در ارتباط هستند، نظر خود را به راحتی درباره‌ی مفاهیم بیان می‌کنند و حتی بخشی از درس را خود دانش‌آموزان پیش می‌برند.

آموزش تعاملی

اگر به کمی قبل‌تر برگردیم، احتمالا همه‌ی ما تجربه‌ی چنین چیزی را به شکل محدود داشته‌ایم؛ آزمایشگاه درس علوم، فیزیک یا شیمی را به یاد دارید؟ هنگامی که معلم یک مفهوم اساسی را به شکل آزمایش، تدریس می‌کرد.

سنسورهای درب هوشمند چگونه کار می کنند؟ + مزایای مختلف نصب سنسور درب هوشمند

۴. سخت‌افزار و نرم‌افزارهای نوآورانه

در کنار همه‌ی مزایایی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، یکی از جذابیت‌هایی که در یک مدرسه هوشمند با آن روبه‌رو هستیم، به‌کارگیری سخت‌افزار و نرم‌افزارهای نوآورانه است.به عنوان مثال استفاده از تخته‌های هوشمند برای تدریس در کلاس، دستگاه‌های کنترل تردد و ثبت خودکار حضور و غیاب دانش‌آموزان و برگزاری کلاس یا آزمون‌های آنلاین به شکل کاملا الکترونیک نمونه‌هایی از ابزارهایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توانید جذابیت درس و یادگیری را در مدرسه‌ی هوشمند خود، دوچندان کنید.

تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری مدارس هوشمند

استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب، به شما کمک می‌کند محتوای آموزشی را سریع‌تر و کارآمدتر به دست دانش‌آموزان برسانید و علاوه‌بر آن امکان ذخیره‌سازی اطلاعات نیز در سیستم‌ها وجود دارد، بدین ترتیب دانش‌آموزان در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانند به فایل‌های آموزشی مورد نیازشان دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده کنند؛ این موضوع نه‌تنها فرایند آموزش را برای اعضای مدرسه ساده‌تر می‌کند، بلکه بازدهی مدارس را نیز افزایش خواهد داد.

تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری مدارس هوشمند

۵. نبود محدودیت زمانی و مکانی

یکی از جذابیت‌های دیگری که در مدارس هوشمند و به خصوص آموزش الکترونیک شاهد آن‌ هستیم، آزادی عمل بیشتر مدارس در برگزاری کلاس‌های درس است، فرقی نمی‌کند در کجای دنیا حضور داشته باشید، در هر جایی و هر زمانی می‌توانید به سادگی چند کلیک وارد کلاس الکترونیک شده و با دانش‌آموزان تعامل داشته باشید، از سوی دیگر حاضرین در کلاس نیز می‌توانند با شما صحبت کرده و حتی فایل یا تصویری را با کلاس به اشتراک بگذارند.

برگزاری کلاس‌های آنلاین در مدارس هوشمند

به کمک یک سیستم کلاس آنلاین حرفه‌ای، معلم و دانش‌آموزان می‌توانند با هر وسلیه‌ای (موبایل، تبلت یا کامپیوتر) در کلاس درس حاضر شوند؛ معلم می‌تواند وضعیت حضور و غیاب دانش‌آموزان را بررسی کرده و به سادگی با بچه‌ها تعامل داشته باشد.

برگزاری کلاس‌های آنلاین

صفحه‌نمایش رایانه‌ی خود یا فایل‌های مختلف آموزشی را با دانش‌آموزان به اشتراک بگذارد و حتی با قلم نوری، یک فرمول ریاضی را روی تخته‌ی مجازی بنویسد، اگر دوست دارید بیشتر با این سیستم آشنا شوید، همین حالا صفحه‌ی ویژگی‌های کلاس آنلاین را ببینید!

محبوب‌ترین ویدئو پروژکتورهای بازار حدوداً چه قیمتی هستند؟

۶. دسترسی ساده‌تر به اطلاعات درسی

ویژگی مدرسه هوشمند این است که بچه‌ها می توانند در هر ساعتی از شبانه روز به محتوای درسی یا کلاس‌های ضبط شده‌ی خود دسترسی داشته باشند، یک نرم افزار مدرسه خوب این امکان را به شما می‌دهد که فایل‌های آموزشی را به شکلی دقیق و مرتب دسته‌بندی کرده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید.

از سوی دیگر به کمک نرم‌افزارهای کلاس آنلاین، شما می‌توانید یک کلاس درس را به شکل خودکار ضبط کنید تا دانش‌آموزان در هر زمانی که تمایل داشتند به فیلم ضبط‌شده‌ی کلاس خود دسترسی داشته باشند.

۷. صرفه‌جویی در هزینه‌های مدرسه

در کنار تمام قابلیت‌هایی که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، یکی از جذابیت‌های هوشمند سازی مدارس برای کادر مدسه، صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌هاست؛ شاید در ابتدای کار برای هوشمند کردن مدرسه‌ی خود هزینه‌های نسبتا سنگینی متحمل شوید، اما این یک سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و پرسود برای شماست.

صرفه‌جویی در هزینه‌های مدارس

در یک مدرسه‌ی هوشمند، همه‌چیز می‌تواند به شکل کاملا الکرونیک انجام شود، کلاس‌ها و آزمون‌های مدرسه، جلسات اولیا و مربیان، فرم‌های ثبت‌نام دانش‌آموزان، جزوات درسی و تکلیف‌ها، همه‌و‌همه به شکل کاملا الکترونیک و بدون نیاز به کاغذ انجام می‌شوند و این یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌های پنهان مدرسه!

مدیریت الکترونیک مدارس هوشمند

هرچند مدارس هوشمند، در کشور ما هنوز در ابتدای راه هستند، اما به لطف رشد تکنولوژی و سامانه‌های مدیریت مدرسه، همین حالا نیز می‌توانید یک مدرسه هوشمند داشته باشید، ما در همکلاسی این امکان را برای مدیران، معلمین و کادر مدارس فراهم کرده‌ایم که به شکل رایگان، از دموی نرم‌افزار مدرسه استفاده کنند، بنابراین اگر شما هم علاقه‌مندید مدرسه‌ی خود را هوشمند کنید.

چرا طراحی سایت در حوزه حقوقی اهمیت بالایی دارد؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با هوشمند سازی مدارس آشنا شدید.همچنین از نکات مهم آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

اتاق های هوشمند هتل

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

حقیقات بازار نشان می دهد در سال 2027، 4/6 میلیون دستگاه هوشمند اتاق هتل در …

دیدگاهتان را بنویسید