شنبه , 30 تیر 1403
سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو یک رویکرد توسعه وب است که بسته به اندازه صفحه نمایش و دستگاهی که برای مشاهده آن استفاده می شود ، تغییرات پویایی در ظاهر یک وب سایت ایجاد می کند.

طراحی وبسایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا روشی است که نشان می دهد طراحی و توسعه باید بر اساس اندازه صفحه نمایش ، پلتفرم و جهت گیری به رفتار و محیط کاربر پاسخ دهد.در طراحی ریسپانسیو، عناصر صفحه با بزرگ شدن یا کوچک شدن صفحه نمایش تغییر شکل می دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زبان برنامه نویسی Lua را بخوانید. طراحی برای صفحه نمایش دسکتاپ سه ستونی ممکن است به دو ستون برای رایانه لوحی و یک ستون برای تلفن هوشمند تغییر یابد. طراحی وبسایت واکنش گرا برای تنظیم مجدد محتوا و عناصر طراحی به شبکه های مبتنی بر نسبت صفحه متکی است.طراحی سایت ریسپانسیو همچنین به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در سئو وب سایت شناخته می شود.

طراحی وبسایت ریسپانسیو

طراحی واکنش گرا یک رویکرد برای طراحی وب است که باعث می شود محتوای وب شما با اندازه های مختلف صفحه با انواع دستگاه ها سازگار شود. بسیاری از اندازه های مختلف صفحه نمایش در تلفن ها ، رایانه های لوحی ، رایانه های رومیزی ، کنسول های بازی ، تلویزیون ها وجود دارد. اندازه صفحه نمایش همیشه در حال تغییر است ، بنابراین مهم است که سایت شما بتواند با هر اندازه صفحه نمایش ، امروز یا آینده مطابقت داشته باشد. علاوه بر این ، دستگاه ها ویژگی های متفاوتی دارند که ما با آنها تعامل داریم. برای مثال برخی از بازدیدکنندگان شما از صفحه لمسی استفاده می کنند. طراحی سایت ریسپانسیو ( Responsive Web Design ) یا طراحی پاسخگو مدرن همه این موارد را برای بهینه سازی تجربه کاربری برای همه اندازه ها در نظر می گیرد.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) چیست؟ + بررسی مزایا و معرفی کاربرد های زبان برنامه نویسی سالیدیتی

طراحی سایت موبایل فرندلی

در ساده ترین حالت ، طراحی سایت موبایل فرندلی به این معنی است که اطلاعات وب سایت شما – تصاویر ، متون ، فیلم ها ، پیوندها – به راحتی و به آسانی در همه سیستم عامل های مختلف و به ویژه در صفحه بسیار کوچکتر گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی قابل دسترسی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید مقاله زبان برنامه نویسی سالیدیتی را بخوانید. یک وب سایت سازگار با تلفن همراه باید اندازه و کدگذاری شود تا بتوانید بر روی یک دستگاه تلفن همراه تعامل آسان داشته باشید ، به این معنی که خواندن متن و حرکت در وبسایت آسان باشد (دکمه ها و پیوندها به اندازه ای بزرگ هستند که با انگشت به آنها ضربه بزنید).

طراحی سایت موبایل فرندلی

ارائه وبسایت موبایل فرندلی یکی از موثرترین روش ها برای ماندگاری بیشتر بازدیدکنندگان در وب سایت ها است. افراد به احتمال زیاد در وب سایتی می مانند که استفاده از آن آسان است و احتمال اینکه آن را ترک کنند کاهش می یابد ، این برای شما به این معنی است که یک وب سایت سازگار با موبایل نرخ پرش (Bounce Rate) شما را کاهش می دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نصب تلوبیون روی تلویزیون سونی را بخوانید.

طراحی سایت ریسپانسیو

با طراحی سایت ریسپانسیو، وبسایت شما باید در موبایل به درستی نشان داده شود.

راه های بهینه سازی وبسایت برای موبایل

 • سایت خود را با استفاده از ابزار Google’s Mobile-Friendly آزمایش کنید.
 • از قالب وبسایت ریسپانسیو استفاده کنید.
 • هاست وب معتبر را انتخاب کنید.
 • سرعت وبسایت خود را بهبود بخشید.
 • پنجره های پاپ آپ خود را برای دستگاه های تلفن همراه دوباره طراحی کنید.
 • فعال کردن فناوری صفحات سریع تلفن همراه (AMP)
 • ایجاد یک برنامه موبایل
هوش مصنوعی و برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست؟ + معرفی بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو

عوامل متعددی مانند ثبات ، رنگ ها ، تایپوگرافی ، تصاویر ، سادگی و عملکرد همه در طراحی وب سایت خوب نقش دارند. هنگام طراحی یک وب سایت ، عوامل کلیدی زیادی وجود دارد که به نحوه درک آن کمک می کند. یک وب سایت خوب طراحی شده می تواند به ایجاد اعتماد و راهنمایی بازدیدکنندگان برای اقدام (مثلا خرید) کمک کند.در حالی که اکثر مرورگرهای مدرن مشابه هستند ، کدگذاری آنها متفاوت است و مجموعه ویژگی های متنوعی دارند. در نتیجه ، یک وب سایت همیشه در همه مرورگرها یکسان به نظر نمی رسد یا عمل نمی کند. اگر فقط سایت خود را در Chrome مشاهده کرده اید و به Firefox یا Safari رفته اید ، ممکن است از تفاوت ها شگفت زده شوید.

اهمیت سایت ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو یک ابزار است ، نه یک راه حل کامل. در حالی که استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو هنگام طراحی در بین دستگاه ها دارای مزایای زیادی است ، استفاده از این تکنیک یک تجربه قابل استفاده را تضمین نمی کند (همانطور که استفاده از دستور غذاهای لذیذ باعث ایجاد یک غذای باشکوه نمی شود.) تیم های طراحی ریسپانسیو باید بر روی جزئیات محتوا ، طراحی و عملکرد به منظور پشتیبانی از کاربران در همه دستگاه ها تمرکز کنند.

آیا سایت های وردپرس ریسپانسیو هستند؟

پاسخگو بودن یا عدم پاسخگویی سایت های وردپرس به قالب سایت وردپرسی شما بستگی دارد. قالب وردپرس معادل یک قالب برای وب سایت استاتیک است و طراحی و چیدمان محتوای شما را کنترل می کندبنابراین باید توجه کنید که از قالب های ریسپانسیو برای وبسایت خود استفاده کنید..با مقایسه ظاهر آن در دستگاه های مختلف یا استفاده از Chrome Developer Tools می توانید آزمایش کنید که آیا قالب شما واکنش گرا است یا خیر.

زبان برنامه نویسی Lua چیست؟ + معرفی و آشنایی با Lua زبان برنامه نویسی اینترنت اشیاء IOT

قالب وبسایت ریسپانسیو چیست؟

هنگامی که ما در مورد قالب های وب سایت واکنش گرا صحبت می کنیم ، در مورد یک طرح بندی وب سایت که دارای کدنویسی پاسخگو به دستگاه فعلی شخص در حال مشاهده باشد ، صحبت می کنیم.داشتن یک قالب بهینه شده برای رسیدن به یک طراحی سایت ریسپانسیو برای انواع دستگاه ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

ابزار بررسی موبایل فرندلی گوگل

Google Mobile Friendly Test ابزاری است که به وبمستر ها اجازه می دهد آدرس اینترنتی خود را تایپ کرده و دریابند که از نظر گوگل وبسایت آنها چقدر موبایل فرندلی به نظر می رسد یا چقدر سایت آنها مناسب تلفن همراه است. این ابزار بررسی میکند که کاربران چقدر آسان می توانند بخوانند و از طریق دستگاه های تلفن همراه به سایت مراجعه کنند ، با نمره عدم موفقیت و پیشنهاداتی برای بهبود. این ابزار فرصت های بهینه سازی را به شما برای رسدون به یک وب سایت ریسپانسیو ارائه میکند.استفاده از ابزار تست Mobile-Friendly آسان است. به سادگی آدرس کامل صفحه وب را که می خواهید آزمایش کنید وارد کنید.

ابزار بررسی موبایل فرندلی گوگل

صفحات بهینه شده برای موبایل (AMP)

صفحات بهینه شده برای موبایل (AMP) صفحاتی هستند که زمان بارگذاری سریع تری نسبت به اسناد استاندارد HTML5 دارند.وب سایت ها می توانند با پیاده سازی تگ rel = amphtml در HTML خود ، صفحات AMP را ارائه دهند. صفحات دارای کد AMP دارای پیکربندی AMP سه مرحله ای هستند:

HTML: نشانه گذاری خالی و منحصر به فرد کد HTML قدیمی با برچسب های منحصر به فرد.

JS: برای فراخوانی منابع و برای حذف رندر غیر ضروری استفاده می شود.

آپتایم سرور چیست؛ ۵ دلیل پایین بودن آپتایم

CDN: یک شبکه بهینه سازی شده برای ذخیره سازی صفحات و انطباق سریع آنها با کد AMP.

AMP همچنین نیاز به درخواست های CSS اضافی را کاهش می دهد و برخی از موارد اضافی در صفحه را حذف می کند ، از جمله تصاویر حجیم ، CTA ها در بسیاری از موارد و بسیاری از کدهای پشتیبان. این امر تأثیر زیادی در افزایش سرعت وبسایت دارد.ابزار Amp Test گوگل به بررسی صفحات بهینه شده برای موبایل می پردازد.

تمرکز بر محتوا

اولویت بندی محتوا یکی از جنبه های کلیدی برای انجام هر چه بهتر طراحی سایت ریسپانسیو است. محتوای بسیار بیشتری بدون اسکرول بر روی یک مانیتور رومیزی بزرگ قابل مشاهده است تا روی یک صفحه نمایش کوچک گوشی هوشند.اولویت بندی محتوای هوشمند به کاربران کمک می کند تا بهتر آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند.

استفاده از متاتگ ویوپورت

Viewport ناحیه قابل مشاهده کاربر در یک صفحه وب است و یکی از پارامترهای اصلی در طراحی سایت ریسپانسیو است. اندازه صفحه نمایش هر دستگاه متفاوت است و در تلفن همراه کوچکتر از صفحه کامپیوتر است. برای رفع این مشکل ، مرورگرهای آن دستگاه ها کل صفحه وب را متناسب با صفحه کوچک میکنند.از متاتگ viewport برای بهبود ارائه محتوای وب خود استفاده کنید. به طور معمول ، از متا تگ viewport برای تنظیم عرض و مقیاس اولیه Viewport استفاده میشود.

استفاده از متاتگ ویوپورت

صفحات بهینه شده برای دستگاه های مختلف باید دارای متاتگ viewport در قسمت Head باشند. یک متاتگ ویوپورت دستورالعمل هایی در مورد نحوه کنترل ابعاد و مقیاس بندی صفحه به مرورگر می دهد.برای تلاش برای ارائه بهترین تجربه ، مرورگرهای تلفن همراه صفحه را در عرض صفحه دسکتاپ ارائه می دهند (معمولاً حدود 980 پیکسل ، اگرچه این میزان در دستگاه ها متفاوت است) ، و سپس سعی کنید با افزایش اندازه فونت و مقیاس بندی محتوا متناسب با متن ، ظاهر آن را بهتر جلوه دهید.

شراکت با بانک دی و شهر امکانپذیر شد!!! تنها با خرید خودپرداز!

استفاده از ابزار DevTools مرورگر کروم

با استفاده از این ابزار گوگل کروم می توانید به طراحی ریسپانسیو وب سایت خود کمک کنید.

 • DevTools را در گوگل کروم با فشار دادن F12 باز کنید.
 • روی “نوار ابزار تعویض دستگاه” موجود کلیک کنید.
 • دستگاهی را که می خواهید شبیه سازی کنید از لیست دستگاه های iOS و Android انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب دستگاه مورد نظر ، نمای موبایل وب سایت را نمایش می دهد.

عناصر مختلفی وجود دارد که در طراحی وب واکنش گرا نقش دارند. بدون درک اولیه از HTML و CSS ، می توان به راحتی اشتباه کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با طراحی سایت ریسپانسیو آشنا شدید.همچنین از کاربرد و طراحی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

ریز هزینه های خرید و راه اندازی تلفن ویپ + راهنما

سیستم تلفنی ویپ یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های تلفنی برای سازمان‌ها و ادارات است. به همین …

دیدگاهتان را بنویسید