جمعه , 4 خرداد 1403
هوشمند ساختمان BMS

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS چیست و چه کاربردی دارد؟

BMS در هوشمند سازی به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (Building Management System) اشاره دارد که برای کنترل و مدیریت سیستم‌های مختلف ساختمانی مانند سیستم‌های تهویه، نورپردازی، امنیت هوشمند، گرمایش، کنترل دسترسی فیزیکی، آسانسور و… طراحی شده است. این سیستم با استفاده از حسگرها، نرم‌افزارها و دستگاه‌های کنترلی هوشمند، تمامی اجزای ساختمان را به یکدیگر متصل و هماهنگ می‌کند تا عملکرد بهینه و مصرف بهینه انرژی را به دست آورد. هدف اصلی هوشمندسازی BMS، بهبود کارایی و افزایش راحتی ساکنین و کاهش هزینه‌های ساختمانی می‌باشد.

یک سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) در حالت بسیار ابتدایی، شامل نرم افزار، سرور با پایگاه داده و حسگرهای هوشمند متصل به شبکه ای با قابلیت اینترنت است. حسگرهای هوشمند موجود در اطراف ساختمان، داده‌ها را جمع‌آوری کرده و به سیستم هوشمند BMS می‌فرستند، جایی که در یک پایگاه داده ذخیره می‌شوند. اگر یک حسگر داده‌هایی را گزارش کند که خارج از شرایط از پیش تعریف شده قرار می‌گیرند، BMS یک زنگ هشدار ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، در یک مرکز داده، ممکن است بازه دما در محدوده 16 الی 32 درجه تعریف شود هنگامی که دمای یک سرور در محدوده مجاز تعریف شده نباشد، دستگاه زنگ هشداری را ایجاد کند.

آیا سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)مستقل هستند؟

این مورد با توجه به نوع سیستم می تواند متفاوت یاشد. نرم افزار BMS را می توان به عنوان یک برنامه مستقل نصب کرد یا می توان آن را با سایر برنامه های نظارتی ادغام کرد. یکی از موارد پرکاربرد ادغام BMS استفاده از سیستم های BMS برای بیمارستان‌ها و ادغام آن‌ها با تاسیسات الکتریکی برای سیستم‌های فناوری اطلاعات در مناطق حیاتی بیمارستان می باشد.

سیستم های BMS پیشرفته تر می توانند طیف گسترده ای از خدمات ساختمان را در پلتفرم ها و پروتکل های متعدد نظارت و مدیریت کنند و به مدیران تسهیلات یک نمای مشترک و واحد از عملیات تأسیسات ارائه دهند.

سیستم HVAC چیست؟

ایچ ‌وی ‌ای‌ سی  یا  ایچ واک (به انگلیسی   HVAC  مخفف حروف ابتدایی  Heating, Ventilating and Air Conditioning)که به مجموعه فن‌آوری‌های مربوط به «گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع» اطلاق می‌شود که در برگیرنده فناوری‌های مربوط به ایجاد آسایش از طریق تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط‌های داخلی ساختمان است.

نورالینک چیست؟تراشه های ارتباط مغز و کامپیوتر نیورالینک Neuralink ایلان ماسک چیست؟

کاربرد سیستم هوشمند BMS در HVAC چیست؟

سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) سیستم های بزرگ مصرف کننده انرژی در یک ساختمان مانند سیستم های HVAC، روشنایی، آتش نشانی و ایمنی را کنترل و نظارت می کنند. هدف سیستم های BMS در این ساختار حفظ آسایش سرنشینان و تضمین ایمنی سرنشینان و در عین حال ارائه بازده انرژی و هزینه های عملیاتی کمتر است.

تفاوت سیستم هوشمند BMS با CTM (مدیریت فنی متمرکز) چیست؟

مدیریت فنی متمرکز (CTM) سیستمی مشابه BMS است که امکان کنترل تجهیزات یک ساختمان را نیز فراهم می کند. با این حال، در هر زمان فقط یک بخش را مدیریت می کند، یعنی فقط یک نوع تاسیسات فنی (روشنایی، تهویه مطبوع، گرمایش و غیره) را مدیریت می کند.

نقش سیستم هوشمند BMS در مدیریت یک ساختمان چیست؟

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان همچون BMS روزانه اجازه می دهد تا:

کنترل سیستم های مختلف ساختمان (از طریق اندازه گیری HVAC، کیفیت هوا، سطح رطوبت، آلودگی صوتی و غیره) را در دست داشته باشید.

 • مصرف انرژی یک ساختمان را مدیریت کنید.
 • در زمان واقعی و برنامه ریزی عملیات نظارت داشته باشید.
 • مدیریت خرابی ها و آلارم ها را تنظیم کنید.
 • گزارش های داده ای تولید کنید؛ به طور خلاصه، سیستم BMS به اپراتورها اجازه می دهد تا استفاده از تجهیزات خود را بهینه کنند و دیدی جهانی از عملکرد ساختمان خود داشته باشند.

چرا باید از سیستم مدیریت ساختمان bms استفاده کنید؟

ساختمان ها 40 درصد انرژی جهان را مصرف می کنند و یک سیستم مدیریتی همچون BMS  در یک ساختمان تضمین می کند که این مصرف انرژی، حداقل انرژی مصرف شده است. سیستم هوشمند BMS با پیکربندی ضعیف نیز معمولاً منجر به 10-30٪ مصرف انرژی بیشتر در یک ساختمان می شود.

به همین دلیل است که سیستم های مدیریت ساختمان در حال تبدیل شدن به یک هنجار در سراسر جهان هستند. تا سال 2025، سیستم های کنترل اتوماسیون ساختمان (BACS) در تمام ساختمان های تجاری در اتحادیه اروپا اجباری خواهد بود.

بررسی نقش اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل هوشمند

چالش صنعت ساختمان، از صاحبان ساختمان ها گرفته تا مدیران تأسیسات، تجهیز خود به سیستم های کنترلی است که می توانند به سرعت نصب و پیکربندی شوند تا در کوتاه ترین زمان ممکن با این مقررات مطابقت داشته باشند.

چگونه یک سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) را سریع و با هزینه کمتر راه اندازی یا بازسازی کنیم؟

راه‌حل‌های پیشرو سیستم مدیریت ساختمان در بازار می‌توانند قدیمی باشند و برای رفع نیازهای ساختمان‌های بزرگ طراحی شوند: بنابراین، بسیار گران هستند واغلب برای اکثر ساختمان‌ها مناسب نیستند، و به قدری پیچیده هستند که برای راه‌اندازی آن‌ها به ارائه‌دهندگان خدمات پرهزینه نیاز دارند تا آنها را حفظ کند.

خوشبختانه اکنون جایگزین هایی مناسبی وجود دارد. فناوری‌های جدید اینترنت اشیا (IOT) و ساختمان‌های هوشمند زمینه جدیدی از امکانات را برای مدیریت فنی ساختمان‌های کوچک و متوسط می‌گشایند: این سیستم‌های ساختمان هوشمند جدید اتصال سیستم‌های فنی مختلف یک ساختمان را ساده می‌کنند و بنابراین جایگزینی مدرن و مقرون به صرفه را ارائه می‌دهند.

در فراهوش، ما یک راه حل مقرون به صرفه و آسان برای استقرار ایجاد کرده ایم که با بسیاری از پروتکل ها (LoRa،, RF Modbus RTU) ارتباط برقرار می کند. راه حل ما امکان اتصال و ارتباط سریع با تمام تجهیزات یک ساختمان را فراهم می کند، حتی تجهیزات قدیمی که قبلاً با سیستم های مدیریتی قابل اتصال نبودند. راه حل ما تبدیل محلی داده های آنها را فراهم می کند تا بتوان آنها را از طریق رابط سیستم مدیریت فراهوش آنها را کنترل نمایید.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) پلتفرمی است که عملیات ساختمان را خودکار و ساده می کند و به شما امکان می دهد هر قسمت از زیرساخت ساختمان خود را از یک مکان مدیریت کنید. سیستم های مدیریت ساختمان مدرن از فناوری و اینترنت اشیا برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها بین دستگاه ها استفاده می کنند. سپس، می توانید آن داده ها را برای تنظیم یا بهبود عملیات تجزیه و تحلیل کنید. سیستم های BMS معمولاً بر نیازهای فیزیکی و زیرساختی ساختمان شما تمرکز می کنند. با این حال، این روزها، بسیاری از سیستم های مدرن نیز با ادغام با نرم افزار مدیریت املاک و مدیریت اجاره، بر استفاده راحت ساکنان و کارکنان تمرکز می کنند.

کاربرد اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر و برق الکترونیک

سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان به شما کمک می کند تا سیستم های ساختمانی مهم را مدیریت کنید، مانند:

 • تهویه مطبوع
 • نورپردازی
 • تاسیسات برقی
 • تامین آب و لوله کشی
 • امور مالی و حسابداری مربوط به ساختمان
 • آتش سوزی اضطراری
 • کنترل دسترسی های ورودی و خروجی ساختمان

اگر برای شما سوال هست که چگونه همه این سیستم های مجزا می توانند بخشی از یک سیستم مدیریت ساختمان بزرگتر باشند؟ پاسخ در نوآوری های اخیر فناوری مانند اینترنت اشیا نهفته است !!

سیستم های مدیریت ساختمان و اینترنت اشیا

در سراسر جهان، اینترنت اشیا همه چیز را انجام می دهد، از هدایت ترافیک با حسگرهای تعبیه شده در پیاده رو گرفته تا کمک به کشاورزان برای پیگیری دام های خود. و در ساختمان شما، این حسگرها به قطعات مختلف زیرساخت ساختمان اجازه می‌دهند تا با یکدیگر صحبت کنند، تصمیم بگیرند و کار های اجرایی ساختمان را ساده کنند.

از نرم افزار سیستم مدیریت ساختمان می توان در هر ساختمانی با  اندازه های مختلف استفاده کرد. و بسته به اینکه ملک شما مسکونی، تجاری یا با کاربری مختلط است، می توانید سیستم هوشمند BMS خود را متناسب با نیاز مستاجران خود به روز کنید.

به عنوان مثال، اگر ملک شما میزبان کسب و کاری است که غذا سرو می کند، می توانید به راحتی تجهیزات BMS خود را به روز کنید تا ساختمان شما استانداردهای بهداشتی و تهویه مورد نیاز را رعایت کند.

توجه: برخی از نصاب ها و ارائه دهندگان از اصطلاح مشابه BAS استفاده می کنند که مخفف “سیستم اتوماسیون ساختمان” است. بنابراین تفاوت بین BAS و BMS چیست؟ نگران نباشید، فرقی وجود ندارد این اصطلاحات را می توان به جای هم استفاده کرد.

پروتکل LoRa چیست؟ + هر آنچه که باید در مورد پروتکل LORA بدانید

سیستم مدیریت هوشمند BMS ساختمان به شما امکانات زیر را می دهد

 • کاهش هزینه ها
 • ساکنان را راضی نگه می دارد
 • کارهای اداری خسته کننده را ساده می کند

1- کاهش هزینه ها

وقتی صحبت از هزینه های تعمیر و نگهداری و آب و برق می شود، سیستم های مدیریت انرژی ساختمان به شما این امکان را می دهد که در هر دو هزینه صرفه جویی کنید. سیستم های مدیریت ساختمان عملکرد زیرساخت ساختمان شما را اندازه گیری می کنند و در صورت تشخیص مشکل به شما اطلاع می دهند.

برخورد با ترکیدگی لوله هرگز جالب نیست – و در بدترین حالت، ناراحتی به ضرر شما ساکنین است. اما اگر یک BMS تشخیص دهد که مشکلی در شرف وقوع است، می‌تواند به شما اطلاع دهد و به شما زمان زیادی می‌دهد تا خودتان به مشکل رسیدگی کنید. و حتی می تواند سیستم شما را در صورت خرابی قریب الوقوع به طور خودکار خاموش کند.

و از نظر کاربردی، شبکه حسگرهای یک سیستم مدیریت ساختمان می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه ها از طرق مختلف کمک کند. به عنوان مثال، یک ساختمان می تواند هزاران وات در سال صرفه جویی در سیستم های روشنایی خود داشته باشد. سیستم‌های مدیریت ساختمان ممکن است به شیشه‌های هوشمندی وابسته باشند که می‌توانند میزان نور خورشید را از پنجره‌ها تشخیص دهند. از این گذشته، اتاقی که از قبل با نور خورشید روشن شده است نیازی به نور اضافی ندارد، بنابراین می توانید در هزینه های انرژی خود صرفه جویی کنید!

به عنوان مثال دیگر: حسگرهای حرکتی می توانند تشخیص دهند که آیا افراد در یک اتاق هستند یا خیر و پس از مدت زمان مشخصی به طور خودکار چراغ ها را خاموش می کنند. بنابراین، با دانستن اینکه ساختمان شما همیشه کارآمدترین مسیر را انتخاب می‌کند، از آرامش خاطر لذت می‌برید – و اگر می‌توانید تنها با پرداختن به نورپردازی در این مقدار صرفه‌جویی کنید، تصور کنید با ساده‌سازی سایر سیستم‌ها نیز چقدر صرفه‌جویی خواهید کرد!

قیمت جی پی اس خودرو تحت تاثیر چه عواملی است؟

2-ساکنان را راضی نگه می دارید

ثبت درخواست های نگهداری و رسیدگی به نیازهای ساکنین هرگز آسان  نبوده است. از سیستم مدیریت ساختمان خود برای ارتباط با تعمیرکاران و دریافت اعلان‌های خودکار استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز آسیب نمی بیند.

یک مثال کاربردی:

به عنوان یک مدیر ساختمان، باید کیفیت هوای ساختمان خود را به دقت زیر نظر داشته باشید تا از مشکلاتی مانند کپک و مشکلات سلامت مستاجر جلوگیری کنید. بدون سیستم مدیریت ساختمان، باید خودتان تجهیزات تست بخرید و سیستم‌های HVAC خود را برای ارائه کیفیت هوا و سطح CO2 بهینه تنظیم کنید.

اما در اینجا چیزی است که هنگام استفاده از یک سیستم مدیریت ساختمان خودکار اتفاق می افتد. سیستم‌های HVAC می‌توانند آزمایش‌های خود را انجام دهند و کار خود را برای بالا نگه داشتن کیفیت هوا انجام دهند. و از آنجایی که یک سیستم تهویه مطبوع خودکار به تنظیم دقیق دستی بستگی ندارد، می‌تواند با انتخاب کارآمدترین گزینه‌ها در زمان واقعی، آن‌ها را تنظیم کرده و راحت نگه دارد.

3-کارهای اداری خسته کننده را ساده کنید.

در گذشته، مدیریت دارایی به معنای انجام بسیاری از وارد کردن دستی داده ها بود. افزودن ساکنان به سیستم کنترل دسترسی یا ثبت فاکتورها و سایر تراکنش های مالی فرآیندی خسته کننده و چند ساعته بود که زمان ارزشمندی را تلف کرد.

اما فرآیندهای مدیریت ساختمان امروزی، وظایف اداری را به عملیاتی با یک کلیک تبدیل می کند که باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می شود. بهترین سیستم‌های مدیریت ساختمان اکنون پنل هایی مبتنی بر سیستم های ابری را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهند ساختمان خود را از هر کجا مدیریت کنید، حتی اگر خارج از کشور باشید

سخن پایانی

شما در این مقاله با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS آشنا شدید. همچنین از کاربرد های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

اتاق های هوشمند هتل

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

حقیقات بازار نشان می دهد در سال 2027، 4/6 میلیون دستگاه هوشمند اتاق هتل در …

دیدگاهتان را بنویسید