دوشنبه , 3 اردیبهشت 1403
خانه ی هوشمند

خانه هوشمند چیست؟ + بررسی و معرفی امکانات خانه هوشمند و مزایا و معایب تکنولوژی هوشمند

خانه هوشمند با تکنولوژی در‌حال پیشرفت امروز به یک ضرورت تبدیل شده است. در گذشته، به خانه‌های هوشمند به عنوان سبک زندگی مجلل نگاه می‌شد ولی امروزه قسمت مهمی از زندگی ما است. همانطور که امروز زندگی بدون گوشی هوشمند برای ما غیر‌قابل‌تصور است، در‌آینده‌ای نزدیک همین اتفاق درمورد خانه‌های هوشمند خواهد‌افتاد.خانه اتوماسیون شده یا همان خانه هوشمند در‌واقع به معنی همکاری تکنولوژی و سرویس ها به وسیله یک شبکه ارتباطی است که کیفیت زندگی را برای ما بالا‌تر می‌برد و راحتی و آسایش را برای ما به همراه می‌آورد.با اتوماسیون کردن خانه و در‌واقع به کارگیری اینترنت اشیا شما می‌توانید خانه خود را آن‌طور که می‌خواهید کنترل کنید .


فهرست مطالب


خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند یعنی داشتن سیستمی که به طور اتوماتیک کنترل وسایل را از راه دور برای شما مهیا می کند. شما با استفاده از سیستم هوشمند خانه می توانید کنترل زمان آبیاری، سیستم امنیتی خانه، دوربین ها و یا سایر وسایل خانه مانند یخچال یا اجاق گاز ویا حتی سیستم تهویه هوا را فقط با تلفن همراه خود در دست بگیرید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمند كردن تلويزيون را بخوانید. مصالح خانه‌های هوشمند با خانه‌های معمولی تفاوتی ندارد و فقط با نصب یک‌سری از تجهیزات می‌توان خانه را هوشمند کرد.

خانه‌‌های هوشمند در مقایسه با دیگر خانه‌‌های معمولی، امن تر، راحت تر و با کیفیت تر هست. این خانه‌ها شرایط زندگی را برای افراد معلول و سالمند بسیار ارتقا می‌دهد، همچنین به کسانی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند بسیار کمک می‌کند. اتوماسیون کردن خانه این امکان می‌دهد که فقط با نصب یک برنامه بر روی گوشی موبایل، تک تک اعضا خانواده بتوانند سناریو‌های متفاوتی با توجه به علایق و نیاز‌های خود تعریف کنند. با این سیستم‌های هوشمند، شما زمان بیش‌تری برای استراحت و گذراندن وقت با عزیزانتان دارید.

smart home

معرفی بخش های مختلف خانه هوشمند

برای اینکه خانه هوشمند به خوبی کار کند بخش های مختلفی کنار هم قرار می گیرند و مجموعه ای هوشمند را ایجاد می کنند. این بخش ها با هم مرتبط هستند و به خوبی با هم کار می کنند تا خانه هوشمند هم به خوبی کار کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمندسازی سازمانی را بخوانید. قسمت های مختلف خانه هوشمند عبارتند از:

کنترل کننده مرکزی

کنترل کننده های مرکزی، در واقع قلب سیستم هوشمند هستند. همه اجزای خانه هوشمند از طریق کنترل کننده ی مرکزی با هم در ارتباطند و همه فرمان ها به واسطه کنترل کننده مرکزی برای اجزای مختلف خانه ارسال می شود. این دستگاه مرکزی مثل بازیکن خط حمله خانه هوشمند است. اطلاعات را از دستگاه های موجود در خانه دریافت کرده و همه چیز را در خانه کنترل می کند.

سازمان خلاق چیست؟ بررسی ویژگی های سازمان خلاق و تاثیر نقش مدیریت در سازمان خلاق

پروتکل های ارتباطی

برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمندسازی مدارس چیست را بخوانید. پروتکل ارتباطی در واقع مسیری استاندارد و قابل قبول برای همه بخش های سیستم است تا بتواند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. این مسیرهای ارتباطی هم بی سیم هستند و هم با سیم.

رابط های کاربری

رابط های کاربری خانه هوشمند درواقع ابزارهایی هستند که کاربران خانه هوشمند به کمک آن ها می توانند با خانه ارتباط برقرار کنند. این ابزارها از ریموت کنترل هوشمندی که جایگزین همه ریموت های خانه می شود تا کلید های هوشمند، صفحه های لمسی و یا همین تلفن همراه و تبلتی که همه از آن ها استفاده می کنند را در بر می گیرد.. به کمک این ابزارها شما به سادگی می توانید به خانه هوشمند فرمان بدهید یا برنامه ریزی های ساده تر را خودتان در آن ها اعمال کنید.

سنسورها

سنسورها ابزارهایی هستند که می توانند از وضعیت های مختلف خانه نور، دما، رطوبت یا وجود دود گزارش تهیه کنند و با ارسال این گزارش ها برای کنترل کننده مرکزی به کمک پروتکل های ارتباطی امکان اعمال سناریو های از پیش برنامه ریزی شده را فراهم می کنند. مثلا با افزایش دما تا اندازه ای مشخص سیستم سرمایش خود بخود روشن می شود.

عملگرها

عملگرها یکی از اجزای سیستم های خانه ی هوشمند هستند که وظیفه آن ها به عنوان مثال باز کردن درب پارکینگ و یا حرکت موتورهای پرده برقی و روشن کردن پمپ تصفیه استخر می باشد. به زبان ساده ، عملگرها یک “حرکت دهنده” هستند و فرمان های صادر شده رو اجرا می کنند. عملگر نیاز به سیگنال کنترل و منبع انرژی دارد.

عملگرها

عملگرها در سیستم خانه ی هوشمند شامل رله ها، دیمرها، فرمان های برنامه نویسی هستند که با کمک ترموستات، شیربرقی، موتور پرده برقی، بُرد الکترونیکی سیستم های سرمایش – گرمایش، سیستم های صوتی و تصویری ، قفل های بی سیم و… می توانند دستورات صادر شده از مغز خانه هوشمند را اجرا کنند.

چرا باید خانه هوشمند را انتخاب کنیم؟

زندگی در دنیای امروز بسیار متفاوت است. پس منطقی است که راه حل های ما هم در این دنیای مدرن، متفاوت باشد. خانه هوشمند مزیت های زیادی برای ساکنانش دارد .مهمترین این مزیت ها را می تواند در ۴ دسته اصلی جای داد:

 • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
 • تأمین ایمنی و امنیت بیشتر
 • بهینه سازی مصرف انرژی و زمان
 • کنترلی شدن تجهیزات و لوکس کردن قابلیت ها

مزایای خانه هوشمند چیست؟

کاربردی تکنولوژی هوشمند برای سالمندان بسیار مفید هستند و جهت راحتی و ایمنی بالا برای آنها به کار برده خواهد شد. کارایی بالا و آسایش از موارد مهم در مورد این نوع فناوری در ساختمان محسوب می‌گردد.

چرا طراحی سایت در حوزه حقوقی اهمیت بالایی دارد؟

مهم‌ترین مزایای خانه هوشمند شامل موارد زیر می‌باشد که در مورد هر یک از این موارد به اختصار توضیحات مفیدی ارائه خواهد شد.امنیت و کارایی، کمک به بهینه سازی مصرف انرژی، ایجاد محیطی امن، قابلیت کنترل هوشمند سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی، سیستم‌های صوتی و تصویری و روشنایی‌های ساختمان، امکان قطع خودکار آب، برق و گاز ساختمان در مواقع ضروری و استفاده از تکنولوژی مدرن در ساختمان‌های سنتی بدون تغییر ساختار ساختمان. مراقبت از حیوانات خانگی، قابلیت استفاده در لوازم آشپزخانه، یخچال‌های هوشمند.

ایجاد ایمنی بالا

با توجه به اینکه ایجاد امنیت و ایمنی در ساختمان‌ها نقش مهمی در حفظ آسایش و آسودگی خاطر ساکنین دارد یکی از مهم‌ترین مزایای خانه هوشمند را می‌توان ایجاد ایمنی بالا با به کارگیری سیستم‌های پیشرفته و قابلیت کنترل هوشمند بخش‌های مختلف ساختمان دانست.

کمک به بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده درست و صحیح از انرژی می‌باشد. امروزه در بسیاری از ساختمان‌های جدید به منظور حفظ کنترل و کمک به بهینه‌سازی مصرف انرژی بخش‌های مختلفی از ساختمان از جمله بخش روشنایی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سیستم‌های صوتی و تصویری با استفاده از یک کنترل کننده مرکزی هوشمند قابلیت روشن و خاموش شدن دارند.

کمک به بهینه سازی مصرف انرژی

بدین طریق زمانی که در سفر هستید و یا برای مدت زمان طولانی قصد بازگشت به منزل را ندارید از راه دور می‌توانید بخش‌های مختلف منزل را کنترل کنید و مصرف انرژی را کاهش دهید. در واقع یک ترموستات هوشمند می‌تواند به صورت خودکار موارد مختلف را تنظیم کند.

ایجاد محیطی امن

امنیت ساختمان‌های مسکونی برای ساکنین موضوعی با اهمیت است. بدین منظور در طراحی خانه هوشمند از سیستم‌های امنیتی در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شود. نصب دوربین‌های مدار بسته در بخش ورودی ساختمان و بخش‌های مورد نیاز و سیستم‌های مجهز و پیشرفته‌ای که هشدار اعلام و اطفاء حریق می‌دهند را می‌توان در خانه هوشمند مورد استفاده قرار داد و از این طریق ساختمان را به سیستم‌های حفاظتی مجهز نمود.

قابلیت کنترل هوشمند سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی، سیستم‌های صوتی و تصویری و روشنایی‌های ساختمان

دستگاه مرکزی که در smart home نصب می‌گردد و به عنوان هسته مرکزی عمل می‌کند قابلیت کنترل هوشمند سیستم‌های به کار گرفته شده در ساختمان را فراهم می‌کند. بسیاری از افرادی که دارای ویلاهای شخصی هستند و به صورت دائمی در آن سکونت ندارند زمانی که قصد رفتن به ویلا را داشته باشند می‌توانند از راه دور سیستم گرمایشی یا سرمایشی را مطابق با نیاز خود روشن کنند.

از دیگر قابلیت‌های سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌توان به کنترل هوشمند این سیستم اشاره کرد که در صورت عدم حضور اشخاص در ساختمان به طور هوشمند دمای اتاق را کنترل کرده و در صورت نیاز تجهیزات را خاموش می‌کند. کنترل هوشمند سیستم‌های صوتی و تصویری و روشنایی‌ها این امکان را برایتان فراهم می‌کند که در صورت نیاز بتوانید از راه دور تنها با استفاده از یک گوشی این تجهیزات را روشن و یا خاموش کنید.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS چیست و چه کاربردی دارد؟

امکان قطع خودکار آب، برق و گاز در مواقع ضروری

در بسیاری از مواقع که بلایای طبیعی مانند زلزله رخ می‌دهد با ایجاد اتصال برق ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری ساکنین ساختمان را تهدید کند. سیستم هوشمندسازی ساختمان که مجهز به امکان قطع خودکار آب، برق و گاز در مواقع خطر باشد می‌تواند از بروز خطرات ناگهانی تا حدود زیادی پیشگیری کند.

استفاده از تکنولوژی مدرن در ساختمان‌های سنتی بدون تغییر ساختار ساختمان

هوشمندسازی ساختمان‌ها بدون اینکه تغییری در نمای ظاهری و ساختار ساختمان ایجاد کنند این قابلیت را دارند که تمامی تجهیزات بخش‌های مختلف ساختمان را هوشمند سازند. یکی از این تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته هوشمندسازی سیستم آبیاری می‌باشد. سیستم آبیاری هوشمند این امکان را برایتان فراهم می‌سازد که درختان و گیاهان حیاط ساختمان و یا گل‌های داخل ساختمان را بتوانید با استفاده از یک برنامه از پیش تعیین شده آبیاری کنید.

خانه هوشمند

معایب تکنولوژی هوشمند چیست؟

در حالی که smart home راحتی و صرفه‌جویی در هزینه را در بر دارد اما چالش‌هایی در ارتباط با خطرات و اشکالات امنیتی در آن گریبان سازندگان و کاربران این فناوری را می‌گیرد. به عنوان مثال هکرهای ماهر قادر هستند به لوازم خانگی مجهز به اینترنت یک خانه که تکنولوژی هوشمند دارد دسترسی پیدا کنند.

اقداماتی برای کاهش خطرات چنین حملاتی شامل محافظت از وسایل هوشمند و دستگاه‌های دارای رمز عبور قوی صورت می‌گیرد. استفاده از رمزگذاری در صورت وجود موجب اتصال دستگاه‌های مورد اعتماد به شبکه است .همان‌طور که ذکر شد هزینه‌های نصب فناوری هوشمند می‌تواند بسیار سنگین باشد.

خانه هوشمند Control4 چه قسمت هایی از یک خانه را هوشمند می کند؟

1- روشنایی و نورپردازی

سوییچ ها و دیمرهای هوشمند ابزارهایی هستند که به خانه اضافه می شوند تا روشنایی های خانه را وارد سیستم هوشمند کنند. یکی از فواید نورپردازی و روشنایی هوشمند، مدیریت مصرف انرژی است. بخصوص که طبق آمار ۳۰ درصد از مصرف برق کشورمان مربوط به بخش روشنایی است. با روشنایی هوشمند می توانید برنامه های از پیش تعیین شده زیادی را در خانه فعال کنید. مثلا یک برنامه روشنایی برای پخش فیلم یا زمان ورود مهمان به خانه داشته باشید یا یک کلید یا دکمه ای بر روی موبایل که همه لامپ ها را هنگام خروج از خانه خاموش می کند.

2- سرمایش و گرمایش

هنر smart home Control4، استفاده از تجهیزات سرمایش – گرمایش موجود مثل اسپیلیت ، فن کوئل، برخی شومینه های هوشمند و سیستم های گرمایش از کف و یکپارچه سازی آن با سیستم خانه هوشمند است. کسانی که در شهر دیگر ویلا یا خانه ای دارند که برای مدت طولانی از سال در آن حضور ندارند، اصلی ترین طرفداران این بخش از خانه هوشمند هستند. چرا که می توانند قبل از ورود به ویلا، سیستم سرمایش- گرمایش را روشن کنند تا وقتی وارد ویلا می شوند دما مناسب باشد.

بررسی تجهیزات هوشمند سازی تلویزیون چیست ؟+ چگونه تلویزیون معمولی را هوشمند کنیم ؟

3- امنیت در خانه هوشمند

در خانه هوشمند Control4 همه چیز یکپارچه است. شما می توانید به کمک رابط های کاربری خانه هوشمند بخش های امنیتی یعنی دزدگیر، سنسورهای دما، نور و حرکتی را هم کنترل کنید، تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی را ببینید و از سناریوهای ساده امنیتی برای کارایی بیشتر و خیال آسوده تر استفاده کنید.

امنیت خانه ی هوشمند

4- تلویزیون و سینمای خانگی

در smart home پخش فیلم و سینمای خانگی بخش مهمی است. سیستم خانه ی هوشمند تمام تجهیزات پخش فیلم و سینمای خانگی را با هم یکپارچه می کند. یکی از مهم ترین فایده های این یکپارچگی این است که دیگر نیازی به ریموت های مختلف برای دستگاه های مختلفی مثل تلویزیون، دی وی دی پلیر و ماهواره نیست و همه دستگاه ها با ریموت خانه هوشمند کنترل می شوند.

5- کنترل و پخش موسیقی

پخش موسیقی از موبایل، پخش موسیقی از هارد تحت شبکه، دسته بندی آهنگ ها ، پخش همزمان موسیقی های متفاوت در چندین اتاق، رادیوهای اینترنتی و سرویس های پخش موسیقی رایگان بخشی از امکانات خانه هوشمند در زمینه موسیقی است.

6- سایر بخش ها

علاوه بر بخش هایی که در بالا توضیح دادیم، خانه هوشمند می تواند سایر تجهیزات الکترونیکی خانه را هم یکپارچه کرده و کنترل آن ها را از طریق سیستم هوشمند ممکن سازد. این بخش ها شامل پرده های برقی و جک های برقی (مثل درهای پارکینگ، درهای ورود و خروج، سایبان ها، سقف های متحرک)، آبیاری باغچه، کنترل استخر و جکوزی و … هستند.

مزایای خانه هوشمند Control4 چیست؟

گذشته از مزیت هایی که یک تکنولوژی هوشمند به صورت عام دارد، خانه هوشمند Control4 به عنوان بهترین خانه هوشمند دنیا در پنج سال اخیر، ویژگی هایی دارد.سایر برندهای هوشمندسازی دنیا هنوز به آن دست نیافته اند:

 • ایمنی بالا
 • لوکس بودن
 • کیفیت بالای محصولات
 • سهولت نصب و راه اندازی
 • قابلیت ارتقاء به مرور زمان
 • کنترل همه تجهیزات خارج از منزل
 • استفاده ساده برای کودکان و سالمندان
 • تغییر بسیار کم در تابلو برق در هنگام سیم کشی
 • سبد گسترده محصولات
 • هزینه کم به نسبت امکانات و ارزش افزوده ای که به خانه اضافه می شود
 • امکان اجرا در پروژه های ساخته شده
 • تنوع بی نظیر واسطه های کاربری
 • امکان کاهش هزینه ها با ایجاد تغییرات کمی در سیم کشی سنتی خانه و اضافه کردن کابل شبکه
 • امکان داشتن سیستم سنتی و هوشمند در کنار هم
 • محیط کاربری بسیار ساده و قابل فهم

خانه ی هوشمند Control4 چگونه کار می کند؟

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که دوستتان یا همسر مهربانتان یک اتفاق را برایتان همانطور رقم بزند که می خواستید؟! مثلا اینکه بگویید:
همسرم می داند که من چه آهنگی را دوست دارم. یا همسرم روز و ساعت پخش برنامه ی محبوبم را به خاطر دارد. یا اینکه وقتی میخواهم فوتبال تماشا کنم، همسرم چراغ های پر نور اتاق نشیمن را خاموش می کند تا هیجان بازی بالاتر برود، همانطوری که من دوست دارم.با احترام به تمام همسرهای مهربان باید بگوییم این دقیقا کاریست که خانواده هوشمند Control4 انجام می دهد، در تکنولوژی هوشمند Control4 شما با برنامه های از پیش تعیین شده ای روبرو می شوید که کارها را برایتان بسیار ساده تر می کنند ما در خانه هوشمند Control4 به این برنامه ها سناریو می گوییم.

هوشمند

خانه ی هوشمند Control4

 • سناریوهای خواب (خاموش شدن روشنایی ها، بسته شدن پرده های برقی و افزایش درجه حرارت اتاق ها در نیمه شب و فعال شدن سیستم های امنیتی)
 • سناریوهای مسافرت (برنامه ریزیِ آبیاری باغچه و اعلام هرگونه تغییر به صاحبخانه توسط ایمیل و اس ام اس)
 • سناریو ورود کودکان در زمانی که والدین در منزل نیستند! (خاموش شدن هارد و سینمای خانگی و کنسول بازی! فعال شدن سیستم های سرمایش-گرمایش، قفل شدن در پارکینگ و بسته شدن شیرهای گاز و…)
 • سناریوی سینمای خانگی و تغییر صدا و نور هماهنگ با نوع فیلم یا برنامه.
 • سناریوهای نامحدود برای روشنایی ها. از روشن شدن آنها در زمان غروب تا سناریو شام و مهمانی و تولد و …
 • سناریوی ورود میهمان که فقط با فشردن یک دکمه فعال می شود طوری که از لحظه ورود، تغییر در خانه را به چشم ببیند.
 • خانه از حضور شما با خبر می شود و ورود شما را خوشامد می گوید! خانه هوشمند شما می فهمد چه کسی از در وارد شده و بین میهمان و فرزند شما فرق قائل شود!
هوشمند سازی مدارس و ۷ نکته‌ی مهم که باید در مورد آن بدانید

شما وارد دنیای جدیدی می شوید و سبک دیگری از زندگی را آغاز خواهید کرد. خانه هوشمند یک خانه زنده است که خیالتان را از همه چیز راحت می کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خانه ی هوشمند آشنا شدید. همچنین از امکانات و مزایای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

این تکنولوژی قابلیت استفاده در ساختما‌ن‌های قدیمی را دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این امکان وجود دارد. سیستم هوشمندسازی بدون این‌که تغییری در ظاهر و ساختار یک بنا ایجاد کند قابلیت نصب و استفاده دارد. بسیاری از خانه‌های قدیمی را می‌توان با سیستم هوشمند بازسازی کرد.

آیا کسی می‌تواند سیستم امنیتی شما را هک کند؟

آیا می‌توان دوربین‌های امنیتی منزل را هک کرد؟ هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند هک شود و این شامل دوربین‌های امنیتی خانه است. دوربین‌های با سیم نسبت به دوربین‌های Wi-Fi آسیب‌پذیری کمتری دارند و کسانی که دارای حافظه محلی هستند نسبت به دوربین‌هایی که فیلم را در یک سرور مبتنی بر ابر ذخیره می‌کنند، آسیب‌پذیرتر هستند.

پیشنهاد ما به شما

اتاق های هوشمند هتل

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

حقیقات بازار نشان می دهد در سال 2027، 4/6 میلیون دستگاه هوشمند اتاق هتل در …

دیدگاهتان را بنویسید