یکشنبه , 27 خرداد 1403
تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه چیست؟ بررسی آشنایی کامل با انواع تجهیزات شبکه و نحوه استفاده از آن ها

برای آشنایی بیشتر با تجهیزات شبکه توجه داشته باشید که در شبکه های کامپیوتری برای ارتباط بین دستگاه ها از آن ها استفاده می کنند. این تجهیزات را که هرکدام وظیفه خاصی به عهده دارند و با کمک هم کل شبکه را تشکیل می دهند را شرکت های بزرگی تولید می کنند. از سردم داران این شرکت می توان سیسکو، اچ پی، میکروتیک و جونیپر را نام برد که تجهیزاتی از قبیل مودم، روتر، سوئیچ، پچ پنل ، فایروال و بسیاری موارد را تولید می کنند. در ادامه قصد داریم شما را با این تجهیزات آشنا کنیم با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه کامپیوتری همان طور که پیش تر هم گفتیم، شامل تمام ابزار های مورد نیاز برای ایجاد شبکه ها، نگهداری و تعمیرات آن ها می شود.در شبکه های کامپیوتری، بعد از پیاده سازی ( با انواع همبندی در شبکه آشنا شوید )، تکنسین ها موظف به نگهداری از تجهیزات و در صورت وقوع اشکال، تعمیر آن هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مزایا و معایب اینترنت اشیا را بخوانید. ممکن است با خود بگویید که دیگر چند کیس و مانیتور و کابل که نیاز به ابزارآلات خاصی ندارد!

اما اصلا این طور نیست. در پیاده سازی یک شبکه، قطعات و تجهیزات زیادی دخیل هستند که تدارک، نحوه نصب و استفاده صحیح از آن ها نیازمند تجربه و دانش است.تجهیزات شبکه به دو دسته بزرگ، تجهیزات Passive و تجهیزات نوع Active دسته بندی می شوند.

معرفی تجهیزات شبکه، نوع Active

تجهیزات اکتیو یا فعال، تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن ها به اتصال جریان برق، نیاز مبرم خواهیم داشت.در این دسته بندی تجهیزاتی مثل کارت شبکه، منبع تغذیه،POE Splitter، سوییچ، مودم و … جای دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب کمپین ماندگار مخابرات را بخوانید.

بررسی حرفه ای ترین اصول محتوا نویسی

کارت شبکه (Network Interface Card)

کارت شبکه Lan Card یا Network Adaptor، رابط بین رایانه و محیط انتقال است. این قطعه در تمام سیستم ها، حضورش حیاتی است. چرا که سیستم ها برای اشتراک گذاری منابع سخت افزاری به کمک این قطعه احتیاج دارند.کارت شبکه در دو نوع سیمی و بی سیم موجود است و بعضی از آن ها از قابلیت POE استفاده می کنند.

کارت شبکه (Network Interface Card)

مودم (Modem)

مودم که در یک جمله مختصر، وظیفه تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ در تلفن و بلعکس را دارد، یکی از منابع تجهیزاتی اکتیو یا فعال در شبکه است. البته برای کسب طالاعات بیشتر میتوانید مقاله کاربرد اینترنت در زندگی را بخوانید. در شبکه ها می توانید از هر نوع مودم با هر فناوری استفاده کنید اما در بیشتر کارگاه های شبکه، سازمان ها و ادارات و … از مودم نوع ADSL استفاده می کنند.

منبع تغذیه Power over Ethernet ) POE )

منبع تغذیه با نام های دیگر Injector و Coupler، یکی از فناوری های تجهیزات شبکه است که به قطعاتی که دارای پشتیبانی از فناوری POE هستند، قابلیت استفاده از برق از طریق همان کابل شبکه متصل را می دهد.برای مثال سوییچ هایی که از این فناوری بهره گرفته اند می توانند برق تجهیزات دیگر مثل تلفن تحت شبکه، IP Camera ها و انواع آنتن های بی سیم را تحت پوش خود برای استفاده از جریان الکتریسیته قرار دهند.

POE Splitter از تجهیزات شبکه

این ابزار قابلیت خیلی مهمی دارد. چرا که جریان الکتریسیته را از داده های موجود در کابل جدا می کند.با استفاده از این تجهیزات شبکه، می توان قابلیت مصرف جریان انرژی برق از طریق کابل شبکه را، به تجهیزاتی که قابلیت پیش فرض پشتیبانی دارند اما هنوز از آن بی بهره اند، را داد.

راهکار‌هایی برای درمان و مقابله با اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی + کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی چه مزیت هایی دارد؟

سوییچ (Switch)

سوییچ دستگاهی است که گره های موجود در شبکه از نوع توپولوژی ستاره ای را، به یکدیگر متصل می کند.برخی ازین درگاه های سوییچ که در انواع 4_8_12_24 و 48 هستند، می توانند از قابلیت POE بهره مند شوند.سوییچ انواع مختلف مدیریت شده و مدیریت نشده دارد.در سوییچ مدیریت شده (managed Network Switch) می توانید تنظیماتی مثل ترافیک داده و مانیتورینگ شبکه را مدیریت کنید.اما در نوع مدیریت نشده آن (unmanaged Network Switch)، شما نمی توانید تنظیمات سوییچ را تغییر دهید و در همان حالت تنظیمات پیش فرض خواهد ماند.

مسیر یاب (Router)

از مسیر یاب برای پیدا کردن بهترین و کارآمد ترین مسیر ممکن، برای ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی استفاده می شود.روتر چه در بخش تجهیزات فیزیکی شبکه و چه در بخش نرم افزاری آن مهم است چرا که برخی از حملات سایبری با دزدیدن اطلاعات در مرحله گذر از آن و یا تغییر پک های اطلاعاتی و آلوده کردن سیستم ها انجام می شود.

Access Point ( نقطه دسترسی) از تجهیزات شبکه

ارتباطات بین دستگاه های بی سیم با یکدیگر، اتصال شبکه های سیمی به بی سیم را فراهم می کند .

بررسی تجهیزات شبکه، نوع Passive

تجهیزات پسیو یا غیرفعال، تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن ها به اتصالات جریان الکتریسیته نیاز نخواهیم داشت.در این دسته بندی تجهیزاتی مثل: انواع کابل ها، انواع پوشش دهنده های کابل، انواع آچارها، تستر اتصال، رک و ابزار های وابسته به آن هستند.

معرفی انواع کابل های تجهیزات Passive

کابل کواکسیال یا هم محور

کابل کواکسیال یا کواکس؛ یک نوع کابل متشکل از اجزای مختلف است که جریان الکتریسیته را منتقل می کند. کابل کواکسیال نوعی خط انتقال متمرکز است که نویز پذیری کمی دارد و اغلب مواقع جریان را با قدرت مخابره می کند.از کابل کواکسیال می توان برای خطوط تلفن، کابل کشی برای پهنای باند اینترنت، تلویزیون و … استفاده نمود.

دامنه چیست؛ ۴ راز نگفته شده هنگام ثبت آن

سوکت RJ45

از سوکت RJ45 برای تجهیز کابل برای اتصال به قطعات استفاده می شود.در اتصال کابل به سوکت RJ45، دو نوع استاندارد وجود دارد که در آن بسته به نحوه اتصال و چیدمان رنگ های موجود درکابل ( کابل بهم تابیده) در سوکت، استاندار A و استاندارد B می گوییم.شکل پایین تفاوت استاندارد A و B را کاملا واضح، مشخص می کند.

پچ کورد از تجهیزات شبکه Passive

به کابلی که مجهز به سوکت RJ45 است، (هر استانداردی) پچ کورد می گویند.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری یکی دیگر از انواع کابل های مصرفی در شبکه های کامپیوتری است چرا که با قطعه مرکزی این کابل که از شیشه است اطلاعات با سرعت زیادی در جریان خواهد بود.ضریب شکست شیشه داخل کابل ( هسته شیشه ای) با اجزای بیرونی تر ( لایه بعدی؛ غلاف شیشه ای) آن متفاوت است. به خاطر همین اختلاف ضریب شکست در کابل فیبر نوری، اطلاعات ( خواه دیتا، صوت یا تصویر) از آن خارج نمی شود و سرعت و کیفیت داده در جریان را تضمین کرده؛ بالا می برد.

کابل زوج سیم به هم تابیده

کابل زوج سیم به هم تابیده ( Twisted Pair) که از رشته های مسی هشت تایی( چهار جفت سیم) تشکیل شده است یکی دیگر از کابل های مورد استفاده در شبکه ( خصوصا شبکه از نظر گستردگی نوع LAN ) است و بیشتر از این کابل برای تجهیز سوکت RJ45 استفاده می شود.

کیستون ( Keystone ) از تجهیزات شبکه Passive

کیستون قطعه ای است که از آن برای ارتباط دهی کابل های مسی با دیگر تجهیزات موجود در شبکه استفاده می شود.کیستون هم در پشتیبانی از انواع کابل ( کتگوری نوع کابل) و استاندارد ها متفاوت است.

کیستون ( Keystone ) از تجهیزات شبکه Passive

رک ها

رک محفظه ای است که برای نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه و سرور ها استفاده می شود که در انواع اندازه های دیواری و ایستاده و چند یونیتی از بروز صدمه و اسیب های فیزیکی به تجهیزات وسرور ها بکار می رود.

ابزاری ارزان و کاربردی جهت تبلیغات به نام پنل پیامک

اجزای یک رک شامل: خنک کننده ( تهویه هوای داخل رک و جلوگیری از داغ کردن و سوختن سیستم)، ماژول برق ( بالا بردن قابلیت تغذیه قطعات داخل رک از جریان برق)، دما سنج ( نمایشگر دیجیتالی دارد که پس از اندازه گیری دمای داخل رک علاوه بر اطلاع دادن به تکنسین شبکه، فن های خنک کننده را نیز روشن می کند)، سینی ( اجزای مختلف داخلی رک مانند سرور و روتر را از هم دیگر جدا می کند) و پچ پنل که با درگاه های 24 یا 48 تایی به گره های متصل به سوییچ قابلیت استفاده از ماژول های برق را میدهد و در دو نوع کیستون نصب شده و نصب نشده متفاوت است.

معرفی قطعات محافظت از کابل ها

داکت

داکت محفظه ای است که معمولا از کنار دیوار کشیده می شود و تکنسین های شبکه از آن برای محافظت ازکابل ها با حجم کمتر، در برابر آب یا عوامل آسیب زننده دیگر و برای جمع و جور کردن محیط شبکه استفاده می کنند.داکت ها انواع مختلف ای دارند. این محافظ کابل اغلب به رنگ سفید است. همچنین نوعی از آن برای استفاده در کف زمین هم به کار می رود که با قسمت بندی های درونش کابل های محافظت شده را از هم جدا می کند تا از نویز پذیری آن ها کم کند .

ترانک

ترانک سه نوع دیواری، ستونی و دفنی دارد و اغلب از این قطعه برای محل جای گیری پریز های برق موجود در شبکه به نحو ایمن، استفاده می شود.ترانک شامل قطعات درزگیر ( پوشاندن فاصله بین ترانک های در کنار هم قرار گرفته)، مسدود کننده ( ابتدا و انتها را می بنند تا هم شکیل تر باشد و هم ایمن تر) و پارتیشن بندی های داخلی ( جلوگیری از ایجاد نویز پذیری) است .درضمن داکت و ترانک با هم متفاوت هستند. در ترانک کابل های بیشتری وجود دارد و متعلقات و اتصالات در ترانک بیشتر از داکت است.

به زبان ساده با مفهوم اینترنت و کاربردهای فوق‌العاده‌ی آن آشنا شوید

معرفی آچار های شبکه

تستر

ابزار تستر که از دو بخش مستر (Master)و ریموت (Remote) تشکیل شده است با 8 چراغ خود؛ اگر تمام چراغ ها سبز و روشن باشد صحت سوکت زنی و با یک چراغ برای بخش پاور، اطمینان از اتصال به زمین را مشخص می کند.تستر شبکه دارای دونوع دیجیتتال و آنالوگ است.

تستر

آچار شبکه

آچار شبکه قطعه ای است که به شما امکان قطع قسمتی از کابل، بریدن روکش روی کابل و آماده سازی برای سوکت زدن و پرس سوکت بعد از نصب، برای محکم کردن سیم ها در آن را می دهد.

سیم لخت کن ( Cable Stripper)از آچارهای تجهیزات شبکه

سیم لخت کن ابزاری است که به شما منحصرا، امکان بریدن روکش روی کابل ها را می دهد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تجهیزات شبکه آشنا شدید.همچنین از کاربرد و انواع آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

هنگام Connect شدن به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE، خطای Error678 گرفته می‌شود. این خطا به چه معناست؟

برخی از عواملی که ممکن است سبب بروز این مشکل شود عبارت‌اند از :
۱- تنظیم هم‌زمان PPPOE روی روتر وایرلس (مودم) و کامپیوتر . (هنگامی که PPPOE روی روتر وایرلس (مودم) تنظیم شده باشد و کانکشن PPPOE بخواهد برروی کامپیوتر نیز تنظیم شود)
۲- نصب نشدن صحیح درایور کارت شبکه .

روتر وایرلس (مودم) Connect است اما هیچ گونه Send / Receive انجام نمی‌شود . چرا ؟

۵ دقیقه اداپتور های رادیوی بیرونی و روتر وایرلس (مودم) را از برق بکشید . اداپتور رادیوی بیرونی را دوباره روشن نموده و پس از اندکی (۲۰ ثانیه) اداپتور روتر وایرلس (مودم) را روشن کنید . در زمان نوسان برق ، حتما اداپتور ها را خاموش کنید .

پیشنهاد ما به شما

دامنه چیست؛ ۴ راز نگفته شده هنگام ثبت آن

دامنه چیست؟ اگر در فضای اینترنت فعالیت می‌کنید، و یا قصد راه‌اندازی یک وب سایت …

دیدگاهتان را بنویسید