شنبه , 30 تیر 1403
امنیت خانه هوشمند

امنیت خانه هوشمند چیست و چگونه تامین می‌شود؟بررسی و معرفی راهکارهای افزایش امنیت و محافظت از اطلاعات

تامین امنیت و ایجاد احساس آرامش یکی از مهمترین نیازهای هر انسان است. با پیشرفت تکنولوژی‌های بی‌سیم، تا حد زیادی این احساس آرامش و آسایش ایجاد شد. اما یکی از مهمترین بخش‌ها که مربوط به امنیت خانه هوشمند می‌شود هنوز جای ابهاماتی دارد.با تخصصی شدن صنعت ساختمان نسبت به گذشته و تغییر ساختار برق ساختمان از سنتی به هوشمند گرایش مردم به ساختمان هوشمند به شدت فزونی یافته است. در این راستا بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برای فراهم آوردن امنیت در خانه های مدرن امروزی ضرورتی اجتناب ناپذیر محسوب می گردد. این مساله از دید سازندگان صنعت ساختمان و همچنین کاربران نهایی پنهان نیست.


فهرست مطالب


سیستم امنیتی خانه چیست؟

اساسی ترین تعریف این سیستم در نام آن جای داده شده است. سیستم امنیتی خانه جمعی از ابزار یا روش هایی است که با یکدیگر در ارتباط اند. به وسیله ی آنها می توان از اموال و اعضای خانواده محافظت کرد. به عبارت دیگر امنیت خانه هوشمند علاوه بر امکانات فیزیکی مانند قفل، دسترسی‌ها و … باید از اطلاعات دیجیتال ساکنین خانه و سیستم نیز محافظت کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمند كردن تلويزيون را بخوانید.

امنیت هوشمند چیست؟

امنیت از مهمترین دغدغه های انسان ها بوده و امنیت بالاتر میتواند باعث آسایش و راحتی خیال برای مصرف کنندگان ساختمان باشد. جلوگیری از ورود سارقین، کنترل و نظارت دائمی بر ساختمان های مختلف، اعلان های متنوع در شرایط ضروری و … همگی میتواند امنیت یک ساختمان را تامین نماید. امنیت هوشمند در یک ساختمان به معنی استفاده از انواع تجهیزات هوشمندی است که میتواند به وسیله روش های مختلف کنترل خانه هوشمند کنترل شده، و شما را در موقعیت های حساس یاری نماید. تجهیزات امنیتی هوشمند، مانند سایر سناریوهای هوشمندسازی ساختمان نظیر نور و روشنایی، هوشمندسازی سیستم های تهویه، پرده ها و انواع وسایل سرگرمی و … در بالاترین میزان کیفیت و دقت ساخته شده و عملکرد فوق العاده ای دارند.

تفاوت سیستم های امنیتی هوشمند با سایر سیستم های امنیتی در چیست؟

پاسخ به این سوال در یک جمله خلاصه میگردد. کنترل و نظارت دائمی بر ساختمان. در روش های امنیتی غیر هوشمند، انواع سنسورها، دوربین ها، قفل درب ها و … همگی به صورت غیر فعال و غیر پاسخگو عمل میکنند. این اجزا به صورت محدود با یکدیگر در تعامل هستند ولی قادر به ارائه گزارش لحظه ای نمیباشند. یک سنسور امنیتی عادی میتواند یک آژیر معمولی را به صدا در بیاورد ولی شما از این اتفاق آگاه نمیشوید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمندسازی سازمانی را بخوانید.دوربین ها تنها قابلیت ضبط تصاویر و وقایع را دارا هستند و نمیتوانند یک سناریو امنیتی را راه اندازی کنند. در یک خانه یا ساختمان که وسایل امنیتی آن غیر هوشمند است، تنها اجزای مرتبط با سیستم های امنیتی وظیفه ایجاد و حفظ خریم برای ساختمان را دارا هستند.

۱۰ ایده‌ طلایی برای دکوراسیون هوشمند خانه : از قفل دیجیتال تا پرده برقی

اما در سیستم های امنیتی هوشمند، تمامی اجزا به وسیله یکدیگر و در ارتباط با هم عمل میکنند. به جز اجزای امنیتی هوشمند، تمامی ساختمان میتواند با کمک هم امنیت را تامین کند. پرده ها، چراغ های روشنایی هوشمند، سیستم های تهویه و تمامی اجزا میتوانند به نحوی عمل کنند که در صورت شروع یک سرقت، حضور شما در ساختمان احساس گردد.

شرایطی را تصور کنید که در ساختمان نیستید، یک سنسور حرکتی یا یک سنسور ضربه یک حضور مشکوک را شناسایی میکند. پرده های ساختمان باز میشوند. چراغ ها به صورت تاخیری روشن یا خاموش میگردند. حتی میتوان با سناریو نویسی تلوزیون، سیستم صوتی و یا هر وسیله دیگر را روشن کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله هوشمندسازی مدارس چیست را بخوانید.

سیستم امنیت خانه هوشمند شامل چه ابزاری است و چگونه کار می کند؟

سیستم های امنیتی خانه بر روی مفهوم ساده‌ی تامین امنیت نقاط ورودی خانه از طریق سنسورهای متصل به یک پنل کنترل و یا دستگاه فرماندهی کار می‌کند. پنل کنترل بر روی یکی از در دسترس ترین نقاط خانه نصب می شود.سنسورها معمولا بر روی درب های ورودی و پنجره هایی قرار می گیرند. با این کار سارقین به راحتی نمی‌توانند وارد حریم خانه شوند. به خصوص درب ها و پنجره های طبقه ی همکف و اول که بیشترین احتمال ورود را دارند. برای محافظت از فضای باز منازل می توان از سنسور حرکتی استفاده کرد.

نحوه عملکرد سیستم امنیتی خانه هوشمند:

این سیستم با تقسیم کردن خانه به چند بخش یا Zone مکان‌ها را مدیریت می‌کند. می‌توان هر منطقه از خانه را به طور مجزا کنترل و مدیریت کرد. در صورت ورود سارقین به ساختمان هوشمند به ‌راحتی محل حضور آن‌ها را تشخیص داد. سیستم امنیتی هوشمند قابلیت تعریف و تنظیم به شکل های مختلف است. با توجه به نظر کارفرما و نوع کاربری ساختمان امکان تغییر آن وجود دارد.

برای مثال در یک خانه‌ هوشمند می توان ۳ نوع حالت سیستم امنیتی با سناریوهای مختلف به کار برد :

  • سناریو تنها در خانه: در سناریوی تنها ‌در‌ خانه، فقط مگنت هایی که جلوی درب ورودی، پنجره یا اتاق‌های خاصی که شما تنظیم نموده‌اید، فعال می‌شوند. زمانی کاربرد دارند که به‌عنوان مثال فرزند خردسال شما در خانه تنهاست.
  • خواب: در سناریوی خواب فقط سنسورهای مربوط به درب‌ ورودی فعال می‌شوند و سایر سنسورها غیر فعال می‌باشند.
  • مسافرت و ترک خانه: در این حالت تمامی سنسورها فعال شده و سیستم دزدگیر هوشمند به‌صورت کامل فعال می‌گردد. با هرگونه ورود غیر مجاز، سیستم‌ هوشمند اقدام به اطلاع‌رسانی به شما از طریق تلفن‌ همراه می‌نماید. همچنین در این حالت، امکان تعریف سناریو شبیه‌ساز حضور نیز وجود دارد.
  • شبیه ساز حضور: هنگامی که شما سیستم ضد سرقت را فعال می‌نمایید، سیستم به‌صورت اتوماتیک و در دوره‌های ‌زمانی کوتاه، جهت اینکه به‌نظر بیاید که شما در منزل حضور دارید، اقدام به کارهایی از قبیل روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها، کنار زدن پرده‌ها ، روشن یا خاموش نمودن تلویزیون و … می‌نماید.
نورالینک چیست؟تراشه های ارتباط مغز و کامپیوتر نیورالینک Neuralink ایلان ماسک چیست؟

معرفی اجزای سیستم کنترلی برای ایجاد امنیت خانه هوشمند

پنل کنترل

اسم ناآشنای آن ممکن است باعث شود که با این سیستم ارتباط خوبی برقرار نکنید. اما نگران نباشید؛ منظور از پنل کنترل همان گوشی هوشمند، کامپیوتر و تبلتی است که تقریبا هر روز با آن ها سر و کار دارید. با کمک این دستگاه ها می توان آلارم و علائم هشدار سایر اجزای سیستم امنیتی خانه را بعد از رفع خطر خاموش، و یا در هنگام وقوع خطر برای اهالی خانه روشن کرد. با کمک این وسایل و با همکاری اینترنت حتی می توان از راه دور این کارها را عملی نمود. کافیست برنامه و اپلیکیشن خانه هوشمند را در آن ها نصب کرد.

پنل کنترل

علاوه بر گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر، می توان از یک تاچ پنل هوشمند کمک گرفت. بعضی از اعضای خانواده مثل کودکان و سالمندان امکان استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر را ندارند. به همین جهت، می‌توان تاچ پنل هوشمند را بر روی یکی از دیوارهای خانه نصب کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمندسازی چیست را بخوانید.

سنسور درب و پنجره

سنسور درب و پنجره ی هوشمند از دو قطعه تشکیل شده است که یکی بر روی درب یا پنجره و دیگر بر روی چارچوب و در نزدیکی آن نصب می شود. زمانی که درب یا پنجره است، دو تکه ی سنسور به یکدیگر متصل شده و یک مدار امنیتی ایجاد می کنند.

سنسور درب و پنجره برای امنیت

پنل کنترل بر روی سنسور درب و پنجره هوشمند نظارت دارد و این سنسورها درمورد امنیت نقاط ورودی به آن گزارش داده و ارتباط برقرار می کنند. چنانچه در زمان های تعیین شده توسط شما، درب یا پنجره باز شود، جریان بین دو قطعه کاملا قطع می‌شود. از طریق زنگ و چراغ هشدار و نیز ارسال پیام به پنل کنترل، ورود افراد غریبه به منزل را به ساکنین اطلاع می دهد.

سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی، یک منطقه ی نامرئی را در فضای مورد نظر ایجاد می کنند که با ورود سارقین به آنجا زنگ هشدار به صدا درمی آید. سنسورهای حرکتی معمولا در اتاق های نگهداری از اشیاء قیمتی یا فضاهای کمتر تردد خانه مورد استفاده قرار می گیرند.

قفل درب هوشمند

قفل درب هوشمند سپر سیستم امنیتی خانه است و فرد برای ورود به خانه ابتدا باید از آن عبور کند. این قفل، اجازه ی ورود به افراد ناشناس را نمی دهد و دارای حسگر اثر انگشت و کیبورد جهت وارد کردن پسورد است. قفل تنها برای کسانی باز می شود که شما اطلاعات مربوط به آن فرد را به قفل هوشمند داده اید. مانند سایر اجزای سیستم امنیتی هوشمند، قفل درب هوشمند قابلیت اتصال به Wi-Fi را نیز دارد و در صورتی که شخص ناشناسی قصد ورود به منزل را داشته باشد، با ارسال هشدار به پنل کنترل شما را از ماجرا مطلع می کند.

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

مزایای هوشمند سازی امنیت خانه چیست؟

خرید سیستم امنیتی برای خانه می تواند اقدام بسیار بزرگی باشد. شاید به این فکر می کنید که آیا قیمت سیستم امنیتی خانه به داشتن آن می ارزد؟ در ادامه ی مطلب پاسخ سوال خود را پیدا کرده و می بینید که اهمیت سیستم امنیتی خانه چقدر زیاد است.

1. هزینه ی بیمه کاهش می یابد

با هوشمند سازی خانه دیگر لازم نیست آن را بیمه کنید. سیستم امنیتی هوشمند احتمال سرقت از منزل شما را بسیار کاهش می دهد (سایر اجزای هوشمند خانه نیز مانع رخداد آتش سوزی و گازگرفتگی می شوند. برای آشنایی با آن ها می توانید سایر مطالب سایت را مطالعه نمایید). با نصب سیستم امنیتی خانه پول بیمه ی آن را می توانید برای مصارف دیگری پس انداز کنید.

2. از راه دور بر خانه و اموال خود نظارت کنید

در عصر حاضر، بیشتر زوجین بیرون از خانه مشغول کار هستند و خانه یا خالی می ماند، یا اکثر کودکان تا بازگشت والدین خود ساعات زیادی را به تنهایی به سر می برند. با نصب سیستم امنیتی خانه حتی از راه دور و از همان محل کار می توانید بر منزل و عزیزان ساکن در آن نظارت داشته و از ورود و خروج افراد ناشناس به خانه مطلع شوید.

3. آرامش خاطر داشته باشید

اگر امنیت در خانه وجود نداشته باشد، زندگی یقینا مختل خواهد شد. در این صورت، روزها نمی توان بیرون رفت و شب ها نمی توان آسوده خوابید. اما زمانی که از امنیت خانه ی خود اطمینان داشته باشید، خانه محلی برای آرامش می شود و بیرون از خانه نگران خطرات احتمالی نخواهید بود.

 آرامش خاطر داشته باشید

مطمئنا این مطلب را برای فهمیدن اهمیت سیستم امنیتی خانه باز کرده اید. در یک کلام می توان گفت که اهمیت نصب سیستم امنیتی در خانه مساوی است با اهمیت جان اعضای خانوده یا اهمیت چیزهایی که سال ها برای به دست آوردن آن ها تلاش کرده اید و نمی خواهید یک شبه از دست بدهید.

بررسی راهکارهای بالا بردن امنیت خانه هوشمند

بیشتر دستگاه‌های استفاده‌ شده در خانه‌های هوشمند دارای رمزهای پیش‌فرض هستند. بنابراین در مورد این دستگاه‌ها و قبل از ادغام چند فناوری با یکدیگر لازم است که رمز پیش‌فرض آنها را تغییر دهید. درواقع اولین کاری که کاربران می‌توانند انجام دهند این است مطمئن شوند که امکان ورود هکرها وجود ندارد. این امکان از تغییر رمز عبور فراهم می‌شود. وقتی‌که یک هکر به رمز عبور دستگاه‌های شما دسترسی پیدا کرد به‌راحتی می‌تواند از سایر قسمت‌های آن هم استفاده کنند.

هوشمند سازی کسب و کارها

برای ایجاد رمزهای عبور سخت می‌توانید از الگوهای زیر استفاده کنید:

  • رمزهای بلند و حداقل ۸ کاراکتر انتخاب کنید.
  • رمزهایی را انتخاب کنید که با اسم بچه‌ها یا تاریخ تولد آن‌ها یا سایر موارد آشکار و واضح ارتباطی نداشته باشد.
  • لازم نیست که رمزهای عبور مختلف و متنوع را به خاطر بسپارید. سعی کنید از یک سیستم مدیریت گذرواژه کمک بگیرید.
  • از سامانه‌های تولید گذرواژه برای ایجاد ترکیب‌های تصادفی کمک بگیرید.

سیستم احراز هویت دومرحله‌ای را فعال کنید

بسیاری از سیستم‌های آنلاین و دستگاه‌های هوشمند اکنون به کاربران این امکان را می‌دهد تا از تائید هویت دومرحله‌ای استفاده کنند. در حقیقت در این فرایند، دو مرحله برای تائید اطلاعات قبل از اجازه دسترسی شخص به‌حساب کاربری وجود دارد. بنابراین اگر شخصی سعی در هک کردن و گرفتن اطلاعات شما داشته باشد بلافاصله به شما اطلاع داده می‌شود.

همیشه دستگاه‌های خود را ارتقا دهید

این یک ویژگی ذاتی در بحث فناوری است که دائماً در حال پیشرفت بوده و نقص عملکرد قبلی آن پوشش داده می‌شود. به همین دلیل طبیعی است که راهکارهای پیشرفته‌تری برای امنیت دستگاه تعریف می‌شود. ممکن است این راهکارها با مدل‌های قبلی همخوانی نداشته باشد.

امنیت خانه هوشمند

یکی از مواردی که در بالا بردن امنیت خانه هوشمند تأثیرگذار است این است که به فکر به‌روزرسانی و ارتقاء دستگاه‌های خود باشید. امروز تعداد بازیگران موجود در بازار بسیار زیاد هستند. به همین دلیل سعی می‌کنند که به اطلاعات جدید و مدرن روز دسترسی پیدا کنند. برندها و دستگاه‌های جدید در بازار مشکلات امنیتی کمتری نسبت به مدل‌های قبلی دارند.

به‌روزرسانی نرم‌افزارهای سیستم

خوشبختانه برای کسانی که سرمایه کافی برای ارتقاء دستگاه‌های ساختمان هوشمند خود ندارند، گاهی به‌روزرسانی نرم‌افزار هم در بالا بردن امنیت خانه هوشمند تأثیرگذار است. معمولاً به‌روزرسانی نرم‌افزارها به شکلی است که باگ‌های امنیتی آنها برطرف شده و لزوماً این ایرادات در نسخه‌های جدید وجود ندارد. درواقع نسخه جدید از نرم‌افزارهای منتشرشده نه‌تنها عملکرد بهبودیافته دارد بلکه اشکالات امنیتی آنها هم برطرف شده است.

آپدیت‌های جدید صورت گرفته در نرم‌افزارها به شکلی است که هرگونه آسیب‌پذیری شناخته‌شده در دستگاه‌های هوشمند را برطرف می‌کنند. همچین راه ورود هکرها به سیستم‌ها را می‌بندند. در این مورد می‌توانید با شرکت ارائه‌دهنده خدمات خود تماس بگیرید. می‌توانید از خود نرم‌افزار سیستم استفاده کنید تا در صورت امکان به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزار برای شما انجام شود. حداقل هرماه یک‌بار نرم‌افزارهای دستگاه خود را برای بررسی به‌روزرسانی بازدید کنید.

از شبکه خصوصی مجازی استفاده کنید

اگر در مورد امنیت زیرساخت شبکه اینترنت خود نگران هستید، می‌توانید استفاده از شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) را در نظر بگیرید. یک شبکه خصوصی مجازی یک سیستم بسته از هر اتصال اینترنتی ایجاد می‌کند و از این طریق احتمال حمله هکرها را به حداقل می‌رساند.

درواقع استفاده از وی پی ان آدرس پروتکل اینترنتی یا همان آی پی شما را از دسترس هکرها خارج می‌کند. باعث می‌شود که فعالیت اینترنتی شما غیرقابل ردیابی باشد. در ضمن استفاده از شبکه خصوصی مجازی باعث می‌شود که اتصالات شما کاملاً رمزگذاری شده و ایمن باشند. این امر می‌تواند امنیت خانه هوشمند شما را تأمین کند.

درباره هویت و شهر هوشمند + پنج روند رو به رشد شهرهای هوشمند در سال 2018

از تلفن همراه خود در برابر سارقین مراقبت کنید

ازآنجاکه همه دستگاه‌های خانه هوشمند از طریق اپلیکیشن نصب‌شده روی گوشی تلفن همراه کنترل می‌شوند؛ در صورت دسترسی مهاجمان به گوشی، این امکان وجود دارد که کلیه داده‌های تجهیزات هوشمند در اختیار آنها قرار گیرد. لذا برای استفاده از سیستم‌های پیشرفته و بالا بردن امنیت خانه هوشمند کاملاً ضروری است. امنیت گوشی همراه با استفاده از روش‌های گفته‌شده مثل انتخاب پسورد قدرتمند، عدم اجازه دسترسی افراد غریبه به اطلاعات گوشی و … به‌طور دقیق حفظ شود.

از تلفن همراه خود در برابر سارقین مراقبت کنید

روی داده‌های خود نظارت کنید

یکی از موارد مهمی که امنیت اینترنت اشیا و به‌طور کلی امنیت خانه‌های هوشمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد این است که نسخه‌های پشتیبان و داده‌های ذخیره‌شده سیستم خود را بررسی کنید. این‌ که این داده‌ها به کجا می‌روند و چگونه ذخیره می‌شوند بسیار مهم است.

خوشبختانه در سیستم خانه هوشمند دستورالعمل آسانی برای تعیین ذخیره‌سازی داده‌ها و تفکیک کردن آنها وجود دارد. بنابراین مطمئن شوید که کدام‌ یک از اطلاعات قابل‌مشاهده بوده و کدام‌یک از آنها ذخیره می‌شود. همچنین مسیرهای لازم برای بازیابی اطلاعات و دسترسی به آنها را هم بررسی کنید.

برخی از سیستم‌های خانه هوشمند امکان جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات در سیستم‌های ابری را فراهم می‌کنند. در این‌طور موارد باید از گذرواژه‌های قوی با تائید هویت دومرحله‌ای استفاده کنید. این کار امکان دسترسی هکرها را به حداقل می‌رساند. اگر هم ترجیح می‌دهید که اطلاعات سیستم شما در فضای سایبری و ابری ذخیره‌سازی نشود می‌توانید به‌صورت دستی این کار را در قسمت تنظیمات خاموش کنید. همه موارد در جریان آموزش استفاده از خانه هوشمند به شما گفته می‌شود و به کمک آن امنیت خانه هوشمند تأمین می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با امنیت خانه هوشمند آشنا شدید.همچنین از راهکارهای افزایش امنیت و محافظت از اطلاعات آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

یک سیستم امنیتی هوشمند قابل قبول چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های ضروری یک سیستم امنیتی هوشمند عبارت‌اند از: ساده بودن رابط کاربری، امکان کنترل از راه دور، داشتن سنسورهای حساس و دقیق، امکان ضبط ویدیو با کیفیت و سرعت بالا، اتصال بیسیم و ارتباط با سایر اجزای خانه هوشمند، میدان دید وسیع و پوشش‌دهی تمام نقاط خانه

چرا باید سیستم امنیتی هوشمند را جایگزین سیستم‌های امنیتی غیر هوشمند کرد؟

سیستم امنیتی هوشمند فقط برای مواقع ضروری نیست و در همه ساعات و روزها از خانه محافظت می‌کند. نصب این سیستم بر خلاف سیستم‌های پیشین راحت و بیسیم است. به علاوه امکان نظارت بر امنیت خانه از راه دور را ممکن می‌سازد و به نسبت سیستم‌های امنیتی غیر هوشمند، قابلیت تشخیص هوشمند خطر و پوشش‌دهی تمام نقاط خانه را دارند.

پیشنهاد ما به شما

اتاق های هوشمند هتل

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

حقیقات بازار نشان می دهد در سال 2027، 4/6 میلیون دستگاه هوشمند اتاق هتل در …

دیدگاهتان را بنویسید