جمعه , 4 خرداد 1403
شهر هوشمند

درباره هویت و شهر هوشمند + پنج روند رو به رشد شهرهای هوشمند در سال 2018

انسان‌ها شهرها را دوست دارند، این علاقه تا جاییست که سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند تا سال 2050، 66 درصد از ما در شهرها زندگی خواهیم کرد. بنابراین چگونه باید اطمینان حاصل کرد که همه افرادی که شهرها ساکن هستند آب تمیز دارند یا به راحتی می‌توانند از شهر خارج شوند و یا به راحتی تنفس کنند؟ خوب، ما این شهرها را هوشمند میسازیم. با کمک تکنولوژی های ارتباطات و اطلاعات (ICTs) که برای بهبود عملیات، خدمات و کیفیت زندگی طراحی شده اند، به نظر می رسد شهرهای هوشمند در سال 2018 شاهد پیشرفت های عمده ای باشند. توسعه سریع اینترنت اشیا (IoT) و اکوسیستم دستگاه های متصل به هم، روند پیشرفت شهر هوشمند را در سرتاسر جهان تسریع می کند.

خانه جایی است که هوشمند می شود.

در شهر هوشمند، خانه جاییست که همه چیز شروع از آن می‌شود. مفهوم خانه هوشمند در چند سال اخیر از داستان‌های علمی‌ تخیلی به واقعیت تبدیل شده است. با این حال، یکی از پیامدهای ناگوار هوشمند سازی، از دست رفتن حریم خصوصی است. نمونه هایی از این شرکت ها مانند Vizio که اخیرا توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC)،به پرداخت 2.2 میلیون دلار برای نقض حریم خصوصی بینندگان تلویزیون هوشمند جریمه شده است، وجود دارند.

دستگاه‌های هوشمند مانند دستیاران دیجیتالی و کنترل گرهای خانگی اینترنت اشیا از لحاظ حفظ حریم خصوصی بد نام هستند.
این دستگاه‌ها حول داده‌های تشخیص هویت ساخته شده‌اند و نگرانی های ما در مورد سو استفاده از این داده‌ها بی دلیل نیست .استفاده از دستگاه های هوشمند نباید منجر به از دست دادن هویت ما شود. دستگاه های هوشمند پتانسیل خوبی برای ارائه موارد زیر دارند:

دسترسی مبتنی برموقعیت جغرافیایی : اتصال یک معامله به خانه از طریق ایجاد هویت با استفاده از گوشی هوشمند یا دستگاه IoT.این امر می تواند باعث تشویق مردم به انجام معاملات سطح بالا در یک محیط امن مانند خانه شود.

موتور پرده برقی چیست؟

تأیید اعتبار: دومین فاکتور،استفاده از یک دستیار فعال صوتی است . شما می توانید محل قرار گرفتن دستگاه را برای احراز هویت و کاهش ریسک اضافه کنید.

دستور دادن به اشیا : همانطور که اشیا را برای انجام دادن درخواست هایمان به کار میگیریم، ارتباط یک فرمان با هویت ما، احراز هویت را یکپارچه تر می کند.

درباره هویت هوشمند در یک شهر هوشمند

هنگامی که شهرهوشمند شکوفا می شود که هویت هوشمند ما از خانه های ما، به اتومبیل های ما و به دیوارهای شهر منتقل می شود. هویت، ستون معاملات دیجیتال است. و نوآوری های هوشمند می توانند از قدرت هویت برای فعال کردن معاملات آنلاین استفاده کنند. هویت هوشمند به ما اجازه می دهد تا با اتومبیل های هوشمند خود ارتباط برقرار کنیم، با یک کلیک به حساب شریک خود پول واریز کنیم، مراقبت از بیمار از راه دور را با به اشتراک گذاشتن داده های تولید شده توسط بیمار امکان پذیر نماییم و ورود به فرودگاه هوشمند را ایمن سازیم.

البته این همه می تواند با پرداخت بهای سنگین از دست رفتن حریم خصوصی ما، همراه باشد. همه تراکنش ها براساس اطلاعات هویت شخصی که به اشتراک گذاشته شده، امکان پذیراست. مخفی ماندن هویت شخصی ما اجتناب نا پذیر است، اما باید تمام فرآیند هوشمندسازی با احترام گذاشتن به حریم خصوصی انجام شود.از آنجاییکه حفظ حریم خصوصی داده ها و امنیت IoT با هم مرتبط است، در اینجا برخی از نکات در مورد نگرانی های امنیتی در مورد دستگاه های IoT بررسی می شود. حریم خصوصی محل خاص خود را در شهر هوشمند دارد و هویت ما ممکن است کلیدی برای حل مشکلات باشد.

حریم خصوصی داده ها یک مشکل پیچیده و چند وجهی است. در شهر هوشمند، وقتی هزاران داده همزمان در حال انتقال است، جعل اطلاعات و دستیابی به آن ها امکان پذیر است. حفظ حریم خصوصی هویت (PoID) با استفاده از تعدادی از مکانیسم های هویت هوشمند قابل دستیابی است، به طور مثال:

  • استفاده از نام مستعار / نامعلوم تا حد امکان.
  • حداقل افشای اطلاعات تا حد امکان.
  • ایجاد رضایت کاربر در سیستم هویت.
هوشمند سازی مدارس و ۷ نکته‌ی مهم که باید در مورد آن بدانید

داشتن رویکرد PoID، از اشتباهی که با طراحی اینترنت بدون ایجاد لایه ی هویت ایجاد شد، جلوگیری به عمل می آورد. شهرهای هوشمند باید با هویت هوشمندانه طراحی شوند تا آنچه در دهه 1880 در شیکاگو اتفاق افتاد، تکرار نشود. در آن زمان مردم شهردچار بیماری هایی مانند تیفوئید بودند زیرا شهر بدون سیستم فاضلاب ساخته شده بود. شخصی به نام، Ellis S. Chesbrough، این مشکل را برطرف کرد. اما این کار منجر به پرداخت هزینه های هنگفت مالی و اختلال در شهر شد چرا که آنها مجبور بودند ساختمان های بسیاری را برای احداث فاضلاب تخریب کنند.

شهر هوشمند به هویت هوشمند نیاز دارد. هویت هوشمند همان قدرتیست که منجر به فعالیت این شهر خواهد شد. ما باید با در نظر داشتن موارد استفاده ازهویت هوشمند، ساخت شناسه های هوشمند را آغاز کنیم.ما دیگر نمی توانیم معماری های استاتیک و سخت افزاری را برای زیرساخت IAM خود به کار بگیریم. هویت دیجیتالی قرن بیست و یکم به تعامل با زیرساخت های هوشمند و مدیریت استفاده از داده های ما برای اطمینان از اینکه “هوشمند” به معنای از دست دادن حریم خصوصی نیست، نیاز دارد.

به عنوان متخصصین ایجاد هویت، ما باید در مورد کجا و چگونگی تبدیل شدن یک هویت دیجیتال به یک هویت هوشمند برای ساخت شهر هوشمند، تفکر کنیم.

پنج روند رو به رشد شهرهای هوشمند در سال 2018

از سیستم های روشنایی هوشمند گرفته تا شبکه های برق هوشمند تا پردازش های پیشرفته ابری که با عنوان fog computing مطرح می شوند همه و همه تکنولوژی هایی هستند که در هوشمندسازی شهرها اثر دارند در ادامه ی پست برخی از روندهای رو به پیشرفت شهرهای هوشمند در سال 2018 معرفی می گردند:

محبوب‌ترین ویدئو پروژکتورهای بازار حدوداً چه قیمتی هستند؟

روند1: چراغ های روشنایی خیابان

رایان کتران، تحلیلگر تکنولوژی، می گوید انتظار می رود که بر سرعت مصرف تکنولوژی های هوشمند سازی شهرها در طول 18 ماه آینده، افزوده شود. شبکه های هوشمند روشنایی خیابان، می توانند به عنوان یک نقطه شروع با توجیه اقتصادی مناسب برای روی آوردن به راهکارهای مبتنی بر IoT مطرح باشند.

کیتران می گوید: «هزینه ی افزودن یک واحد کنترل کننده تا حدود 75 تا 80 درصد باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود، در مقایسه با هزینه های نصب یک سیستم روشنایی با چراغ های LED، چندان قابل ملاحظه نیست.»
چراغ های هوشمند روشنایی خیابان، باعث صرفه جویی در هزینه می شوند و از آنجا که برای کم نور یا پر نور شدن قابل برنامه ریزی هستند، می توانند ریسک جرائم و تصادفات ناشی از ترافیک را کاهش دهند. شرکت نبکا با محصول نیلیگو، در ارتباط با روشنایی هوشمند قابل برنامه ریزی، می تواند سیستم هوشمند روشنایی را به خیابان ها بیاورد. روشنایی هوشمند در خیابان ها بخشی از تعهدات گسترده تر نبکا جهت یافتن راه کارهایی برای پیاده سازی شهر هوشمند است.

روند 2: گسترش شبکه ی برق هوشمند

صرفه جویی های منتج ازاستفاده از سیستم روشنایی هوشمند خیابان ها، شهرها را قادر می سازد تا در زمینه های دیگر تکنولوژی هوشمند سرمایه گذاری کنند. سیستم روشنایی هوشمند خیابان ها، زیرساخت های فیزیکی مبتنی بر شبکه های برق را فراهم می کنند که می توانند به عنوان مبنایی برای تحقق انواع خدمات وابسته به وجود حسگرها مثل نظارت برتردد وسایل نقلیه و عابران پیاده، چراغ راهنمایی و رانندگی، پارکینگ هوشمند، اطلاعات لحظه ای ازترافیک و مدیریت جمع آوری زباله ها، باشند.

در سان دیگو با توجه به آخرین ارتقایی که بر روی 14000 عدد سیستم روشنایی هوشمند خیابان ها انجام شده است، انتظار می رود که  سالانه معادل 2.4 میلیون دلار صرفه جویی در هزینه ی برق ایجاد شود.این امر همچنین موجب استقرار  همزمان بیش از 3000 نود حسگر شده است که می تواند طیفی از اپ ها که شامل حسگر کیفیت هوا تا تشخیص گلوله است را در بر بگیرد.

خانه هوشمند چیست؟ + بررسی و معرفی امکانات خانه هوشمند و مزایا و معایب تکنولوژی هوشمند

روند 3: ظهور رایانش در مه (Fog computing)

راجر لی، مدیر عامل IoT startup Sense Tecnic، تائید می کند که پلتفرم به وجود آمده از رویکرد سیستم روشنایی هوشمند، توزیع شده است. او همچنین خاطرنشان می کند، در بعضی موارد کوچکترین بخش های تجهیزات خیابانی شهرها، کامپیوتر خود را به این پلتفرم اضافه خواهند کرد که این امر باعث افزایش اهمیت پردازش های شناخته شده با عنوان پردازش مهی (Fog computing) می شود.

پردازش مهی ترکیبی از پردازش ابری (Cloud computing) – که از سرورهای ریموت برای ذخیره سازی، مدیریت و پردازش داده استفاده می کند- و پردازش لبه (Edge computing) که شامل منابع و سیستم هاییست که به وسیله ی کاربر نهایی کنترل می شوند، می باشد.

با توجه به اینکه در شهرهای هوشمند تعداد زیادی زیرساخت های ناهمگون در ارتباط با هم تعریف می شوند، شهرهای هوشمند نمونه بسیار خوبی برای استفاده و کاربری این فریم ورک هستند. علاوه بر این ، از نقطه نظر لی، آنچه به عنوان فن آوری های اختصاصی به طور معمول به دست می آید هم اکنون از طریق ایجاد  ارتباطات پروتکل های آزاد در حال وقوع است. ظهور پردازش مهی منجر به افزایش عظیم حجم داده ها خواهد شد، چیزی که لی به عنوان فرصت بهره وری از شرایط اقتصادی ایجاد شده در این روند، توسط ذینفعان می بیند. بدین ترتیب به نظر می رسد که داده های تحلیلی و کلان داده ها نقش حیاتی تری در اثبات ارزش سرمایه گذاری در شهر هوشمند، ایفا خواهند کرد.

روند 4: مشارکت شرکت ها

به گفته ی لی، استانداردهای آزاد IoT فرصت های جدیدی را برای مشارکت شرکت های خصوصی فراهم آورده است. او نمونه ای از تجهیزات تولیدکنندگان وسایل نقلیه را فراهم می کند که وسایل و محیط اطراف و شرایط ترافیکی و داده های تصادفات را حس می کنند و به خدمات ترافیکی که توسط شهر ارائه می شوند، می پیوندند.

پابلو توماس ، تحلیل گر HIS MArkit، اضافه می کند که این بازار هنوز جوان و در حال رشد است. بنابراین شرکت ها هنوز برای حفظ موقعیت خود در این زمینه فرصت دارند، اما هشدار می دهد که رقابت بین شرکت ها در حال افزایش است.
طبق انتظارات Navigant Research، نرخ بازار جهانی برای ارائه ی راهکارها و خدمات شهرهای هوشمند از 36.8 میلیارد دلار در سال 2016 ، با رشد سالانه ی 10.3%، به 88.7 میلیارد دلار تا سال 2025 خواهد رسید.

خانه هوشمند خود را با محصولات شیائومی بسازید (+ویدیو)

روند5: ایجاد دستاوردهای مفید مردمی

لی خاطر نشان می کند که شهروندان در توسعه ی شهرهای هوشمند در سراسر جهان نقش مهمی دارند. او اضافه می کند در طی پنج سال گذشته حرکتی به سمت رویکرد شهروند محور و مردمی روی داده است که عموما به دلیل تعریف پروژه هایی با بودجه محدود، بدلیل سرمایه گذاری پایین اولیه، منجر به توسعه سریع و سطح بالایی از ابتکار و نوآوری می شوند.
« اگر پروژه های پایداری در زمینه شهر هوشمند می خواهید، که ارزش آفرینی کرده و مورد حمایت قرار بگیرند، باید این پروژه ها را از نقطه نظر مردم دیده و اجرایی کنید، چرا که در نهایت شهر متعلق به مردم است.»

سخن پایانی

شما در این مقاله با هویت و شهر هوشمند آشنا شدید. همچنین از پنج روند رو به رشد شهرهای هوشمند در سال 2018 آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

اتاق های هوشمند هتل

فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

حقیقات بازار نشان می دهد در سال 2027، 4/6 میلیون دستگاه هوشمند اتاق هتل در …

دیدگاهتان را بنویسید