یکشنبه , 27 خرداد 1403
پورت WAN

LAN و WAN چیست؟ + بررسی تفاوت پورت WAN و LAN در مودم و روتر + معرفی کاربرد هر کدام

تفاوت پورت LAN و WAN سؤالی است که ممکن است ذهن کاربران را به خود درگیر کرده باشد. دانستن فرق LAN با WAN به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین مودم روتر را برای مجموعه خود خریداری کنید.روی تمام مودم روترهای بیسیم دو پورت WAN و LAN قرار گرفته است. این دو پورت از انواع پورت مودم هستند. رنگ غالب درگاه WAN زرد رنگ اما رنگ غالب درگاه LAN سفید رنگ است. هر دو پورت از نوع درگاه RJ۴۵ هستند.به طور کلی، پورت لن جهت اتصال دستگاه های مختلف به روتر مورد استفاده قرار می گیرد و برای این اتصال از کابل های شبکه استفاده می شود. اما درگاه WAN، برای اتصال مودم به روتر مورد استفاده قرار می گیرد.


فهرست مطالب


کابل LAN چیست؟

در ابتدا و انتهای کابل LAN دو عدد سوکت Rj 45 نصب شده که وظیفه‌ی اون اتصال به کارت شبکه در انواع سیستم‌هاست. این سوکت در اتصالات داده‌ای و ایجاد ارتباط بین مودم و کامپیوتر اهمیت بسیار ویژه‌ای دارهLAN یا شبکه‌ی محلی اینترنت به ارتباط متقابل بین چند کامپیوتر گفته میشه که در محیط یکوچیک به همدیگه متصل شدن.‌ البته برای کسب اطالاعات بیشتر میتوانید مقاله امنیت اینترنت اشیا را بخوانید. این ارتباط ممکنه به‌صورت وایرلس و بدون استفاده از سیم هم برقرار بشه که اون رو با عنوان WLAN یا شبکه‌ی محلی بی‌سیم می‌شناسن. برای درک بهتر موضوع می‌تونیم از مثال گیم‌‌نت استفاده کنیم: در گیم‌نت‌ها اغلب بازیکنان به‌صورت گروهی بازی می‌کنن؛ اما این بازی گروهی از چه طریقی و چگونه انجام میشه؟

کابل LAN چیست؟

خب، خیلی ساده میشه گفت که تنها دو حالت برای شبکه کردن بازی‌ها وجود داره. راه اول اینه که گیمرها می‌تونن از طریق گابل شبکه‌ی LAN با دیگر افراد حاضر در گیم‌نت بازی کنن. راه دوم اینه که گیمرها می‌تونن از طریق WLAN و ارتباط وایرلس با افراد دیگه‌ی حاضر در دنیا بازی کنن.احتمالا با این مثال ذهنیتی کلی درباره‎‌ی کابل LAN پیدا کردید. بنابراین، در ادامه درباره‌ی شبکه‌ی WAN مباحثی رو در اختیار شما عزیزان قرار میدم و مقایسه‌ای کلی بین این دو شبکه انجام میدم.

بررسی نقش اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل هوشمند

کاربرد شبکه های لن چیست؟

روترها اغلب یک یا چند پورت لن دارند تا از این طریق، بتوان کامپیوتر و دیگر تجهیزات شبکه را از طریق کابل به اینترنت متصل کرد. از شبکه های لن اغلب در مکان هایی استفاده می شود که تجهیزات و کامپیوترها نزدیک به هم باشند. تجهیزات موجود در اداره ها، کارخانه ها، گیم نت ها، کافی نت ها و … از طریق درگاه لن می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع پروتکل های ارتباطی انواع پروتکل های ارتباطی را بخوانید.

برای ایجاد یک شبکه محلی با بیش از ۳ دستگاه، علاوه بر روتر، به کارت شبکه و کابل لن نیز نیاز خواهیم داشت. برخی از روترها تنها دارای درگاه لن هستند. این روترها هیچگاه به اینترنت متصل نمی شوند و تنها برای اشتراک گذاری داده های محرمانه میان کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند.

شبکه های لن اغلب یک منطقه جغرافیایی کوچک را پوشش می دهند. مانند خانه، دفتر، مدرسه یا گروهی از ساختمان ها. یکی از مزایای شبکه LAN این است که از طریق خطوط تلفنی و امواج رادیویی نیز می توان یک LAN را به سایر شبکه ها متصل کرد.

درگاه WAN چیست؟

در بعضی موارد، افراد WAN رو همون اینترنت می‌دونن و برای توضیح ساده‌تر به‌اشتباه اون رو به‌عنوان اینترنت مثال می‌زنن. این کار کاملا غیرعلمی و بی‌ربطه چرا که هخود اینترنته هشبکه‌ها رو به وجود میاره؛ پس، هیچ شبکه‌ای نیستبزرگتر از اینترنت نیست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمند سازی صنعت برق را بخوانید. در بزرگی و گستردگی شبکه‌ی WAN هیچ شکی نیست اما مثال زدن اون به‌عنوان اینترنت هم کار کاملا اشتباهیه و برای درک این موضوع بهتره از لفظ دیگه‌ای استفاده کنیم.

درگاه WAN چیست؟

به‌طورکلی، شبکه‌ی LAN موجب ارتباط بین چند سیستم میشه (این اتصال ممکنه از طریق وایرلس هم صورت بگیره اما برای داشتن سرعت بالا‌تر و کیفیت مناسب باید کامپیوترها به هم نزدیک باشن). همین اتصال در مقیاس بالاتر (مثلا چند اتصال LAN در مکان‌های مختلف) می‌تونه تحت شبکه‌ی WAN قرار بگیره و اون رو به وجود بیاره. در شبکه‌ی WAN علاوه بر اتصالات بی‌سیم، ممکنه به علت مشکلات یا ایمنی بیش‌تر از ارتباط سیمی هم (کابل فیبر نوری) استفاده بشه که معمولا این اتصال توسط شخص سوم (شرکت یا کشور مشخصی)‌ مدیریت میشه.

امنیت اینترنت اشیا چیست ؟ + بررسی چالش های اینترنت اشیا

کاربرد شبکه WAN چیست؟

شبکه های WAN محدوده بسیار بزرگ مانند یک شهر یا یک کشور را تحت پوشش قرار می دهند. به همین دلیل، گاهی شبکه WAN با اینترنت یکسان در نظر گرفته می شود. هنگامی که بخواهیم یک شبکه وسیع (چند اتصال لن در مکان های متفاوت) ایجاد کنیم، باید این کار تحت شبکه WAN صورت بگیرد.

در شبکه WAN جهت افزایش ایمنی، دقت و سرعت، رایانه ها توسط کابل های فیبر نوری به هم متصل می شوند. مدیریت این کابل ها توسط یک شرکت سوم صورت می گیرد. شبکه های WAN می توانند دارای یک یا چند کنترل کننده و یا مالک باشند.

در این شبکه از تکنولوژی های متفاوتی برای مسیریابی و انتقال اطلاعات استفاده می شود. اما به طور کلی، سرعت انتقال داده شبکه های لن بیشتر از WAN است. WAN سرعت کمتر معادل ۱۵۰ Mbps دارد.در روترهای بیسیم منظور از WAN همان اینترنت است. روتر بیسیم به یک پورت WAN مجهز شده است که از آن برای اتصال به مودم یا دیگر دستگاه های ارائه دهنده اینترنت استفاده می شود.

بررسی تفاوت پورت LAN و WAN

برای مقایسه پورت LAN و WAN می توان به چند گزینه اشاره کرد. سرویس اینترنت توسط پورت WAN وارد روتر می شود و توسط پورت LAN میان کامپیوتر و دیگر تجهیزات تقسیم می گردد. به طور کلی، مهم ترین تفاوت پورت LAN و WAN همین مورد است. در ادامه به دیگر تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت:

  • سرعت: این دو پورت ساختاری شبیه به هم دارند و سرعت آن ها نیز اغلب با هم برابر است اما گاهی شرکت سازنده از پورت های سریع تری برای درگاه WAN استفاده می کند. اغلب مودم های متوسط دارای درگاه هایی از نوع ۱۰۰ مگابیت در ثانیه هستند. مودم های رده بالاتر از نوع ۱ گیگابایت در ثانیه نیز به بازار عرضه می شوند.
  • کاربرد: همان طور که پیش تر گفته شد، کاربرد این دو پورت با یکدیگر متفاوت است. از WAN جهت اتصال روترها به یکدیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، می توانید از یک مودم که قابلیت بیسیم ندارد، استفاده کنید، به اینترنت متصل شوید و سپس به کمک پورت WAN آن را به مودم روتر وصل کنید. بدین ترتیب می توانید به شبکه های خود امکان وای فای را نیز اضافه کنید.
بررسی تفاوت پورت LAN و WAN

تفاوت پورت LAN و WAN

  • کار در شبکه های قدیمی: اگر یک مودم یا روتر قدیمی داشته باشید، به کمک درگاه WAN می توانید پوشش Wi-Fi را اضافه کرده و یا آن را تقویت کنید. به کمک کابل شبکه می توان اینترنت را از روتر دریافت کرد و سر دیگر آن را به پورت WAN مودم قبلی متصل کرد. در این صورت، مودم قدیمی نقش تقویت کننده سیگنال را ایفا می کند.
  • هزینه: هزینه راه اندازی شبکه های LAN کم تر از شبکه های WAN است زیرا یک محیط مشخص و محدود را در بر می گیرد. هم چنین توسعه و افزودن دستگاه به این شبکه کار ساده ای است و هزینه چندانی ندارد.
انواع پروتکل های اینترنت اشیا

می توان از پورت WAN شبکه به جای LAN استفاده کرد اما برعکس این امر امکان پذیر نیست.

شبکه WLAN چیست؟

بسیاری از افراد شبکه WAN و WLAN را با هم یکسان می دانند در صورتی که این دو شبکه با هم تفاوت دارند. WLAN همان شبکه محلی و لن است که انتقال اطلاعات در آن بدون وجود سیم صوت می گیرد.در شبکه های WLAN، کامپیوترها و تجهیزات شبکه در یک منطقه و نزدیک به هم قرار گرفته اند و از طریق سیستم وای فای با یکدیگر ارتباط دارند. هم چنین اینترنت نیز از طریق وای فای میان تجهیزات شبکه به اشتراک گذاشته می شود. در حال حاضر تمامی روترهای بیسیم از سیستم WLAN پشتیبانی می کنند.

نتیجه گیری

ریک از شبکه‌های WAN و LAN مزایا و معایب خودشون رو دارن و بهتره که ما هم اون‌ها رو با این لفظ از هم مجزا نکنیم. این دو شبکه هر کدوم وظیفه‌ی خاصی رو بر عهده دارن و میشه گفت که با تعاملی دوطرفه با همدیگه فعالیت می‌کنن. به علت محدودیت مکانی و استفاده‌ی کم‌تر توسط کاربران، شبکه‌ی LAN بهتر از شبکه‌ی WAN در بخش ایمنی عمل می‌کنه و سرعت بیش‌تر و قیمت ارزون‌تر شبکه‌ی LAN نسبت به شبکه‌ی ون کاربران بیش‌تری رو به استفاده از LAN تشویق می‌کنه.این فرایند و محبوبیت تنها برای کاربران معمولی مهمه، چون در ارتباطات بین کشوری و بین‌قاره‌ای راهی جز استفاده از شبکه‌ی WAN وجود نداره.

سخن پایانی

شما در این مقاله با درگاه های LAN و WAN آشنا شدید.همچنین از تفاوت ها و کاربردهای آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

بررسی کاربرد اینترنت اشیا در زنجیره تامین + معرفی استفاده از اینترنت اشیا در زنجیره تأمین در بخش های مختلف صنعت

سوالات متداول

کلمه WAN مخفف چه عبارتی است و چه معنایی دارد؟

کلمه WAN مخفف Wide Area Network می باشد و این کلمه به معنای شبکه گسترده است.

در صورت ناپایداری اینترنت باید از WAN استفاده کرد یا کابل LAN؟

در صورتی که نیاز به نهایت پایداری اینترنت خود دارید و می خواهید از نهایت سرعت آن استفاده نمایید می توانید از کابل لن استفاده کنید. با توجه تفاوت پورت LAN و WAN کابل لن برای شبکه های کوچک و محلی بسیار مناسب بوده و می تواند پایداری بسیاری را برای شما ایجاد کند.

پیشنهاد ما به شما

تکنولوژی IoT

آیا تکنولوژی IoT می تواند محیط زیست را نجات دهد؟ تکنولوژی IoT در نجات زمین چه تاثیری داشته است؟

ظهور فناوری های اینترنت اشیا در دستگاه ها و صنایع گوناگون مانند بیمارستان های هوشمند، …

دیدگاهتان را بنویسید